Quantcast
Channel: Nová synagóga
Viewing all 486 articles
Browse latest View live

Ateliér S+M+L_XL: 37 m² priestoru

$
0
0

Barbora, Simona, Dana, Johanka, Ruženka, Sabína, Soňa a Vladimíra sú študentky tretieho, štvrtého a piateho ročníka ateliéru S+M+L_XL –  Kov a šperk na VŠVU pod vedením prof. Karola Weisslechnera, akad. arch.

Galéria Plusmínusnula
vernisáž vo štvrtok 28. 4. 2016 o 18.00, výstava potrvá do ± 27. 5. 2016.

Osem šperkárok, ktoré si rady pletú vrkoče, píšu články či granty, robia v bare, digitalizujú, varia, pečú, tepú, brúsia, opustili svoje školského prostredie, aby počas siedmich dní spolu zdieľali 37m2 priestoru Galérie ± 0,0. Počas týždenného workshopu, ktorý bol iniciovaný doktorandkou VŠVU, Luciou Gašparovičovou, budú študentky reagovať na špecifické podmienky priestoru galérie. Workshop nemá zadefinovaný finálny výstup, viac sa sústreďuje na miesto, čas a proces bez nutnej fixácie na výsledok. Galerijný priestor sa počas 7 dní stáva improvizovaným šperkárskym ateliérom a vysunutým pracoviskom.

Počas trvania workshopu budú realizované prednášky pozvaných odborníkov Petra Szalaya, Martina Jančoka, Mareka Adamova. Priblížia súčasný a minulý stav priestoru Novej synagógy, ktorá bude tvoriť ideové a materiálové východisko worskhopu. Na základe nielen (ale aj) sprostredkovaných podnetov študentky využijú šperkárske princípy tvorby, zoomovanie na detail, fyzicky kontakt s materiálom, ale aj špecifiká práce v zjednotenej skupine, orámovanej konkrétnym priestorom. Za súčinnosti pedagogického vedenia ateliéru – Kataríny Šipošovej, Slavomíry Ondrušovej a vedenia galérie ± 0,0 budú študentky konfrontované s akademickým a galerijným prístupom tvorby ako aj odborným a laickým publikom. Prezentácia v tomto prípade nebude vystavenie konkrétnych artefaktov, ale samotného procesu tvorby.

Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK, je jediný svojho druhu na Slovensku a patrí medzi najmladšie ateliéry na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Založil ho v roku 1990 svetoznámy slovenský výtvarník, šperkár Doc. Anton Cepka, akad. soch., ktorý ho viedol až do roku 1995. Dnes sa názov ateliéru, S+M+L_XL – KOV A ŠPERK, odvíja od veľkostných označení, ktoré vyjadrujú filozofiu širokospektrálneho pôsobenia a zamerania výučby od drobných šepkárskych artefaktov cez dizajn priemyselne realizovateľných predmetov až po veľkorozmerné práce do konkrétnych architektonických priestorov.

Txt: Lucia Gašparovičová

 

Studio S+M+L_XL / 37 m2 of space

Barbora, Simona, Dana, Johanka, Ruženka, Sabína, Soňa and Vladimíra are third, fourth and fifth year students of the studio S + M + L_XL, Metal & Jewellery at the AFAD under the guidance of prof. Karol Weisslechner, akad.arch. Eight girls that like to braid their hair, write articles or grants, work in a bar, digitize, cook, bake, chase and grind metal left the academic environment to share together 37m2 of the Gallery +-0,0 space. During seven-day workshop, initiated by doctoral student of AFAD Lucia Gašparovičová, students will react to the distinctive conditions of the gallery space. The workshop doesn´t determine the final outcome, it concentrates more on the space, time and process without necessary fixation on the result. Gallery space is becoming an improvised jewellery studio and thrust workplace.

During the workshop there will be lectures held by invited experts Petra Szalay, Martin Jančok, Marek Adamov. They will enlighten on the current and past state of the synagogue space, which will form the ideological and material basis of the worskhop. Based on not only (but also) the mediated impulses, students will utilize jewellery principles of creating, zooming in on detail, physical contact with the material as well as particularities of working in a united group, circumscribed by a specific space. With pedagogic collaboration of fellow doctoral student Slavomíra Ondrušová and Gallery ± 0.0 headquarters, students will be confronted with the academic and gallery creation approach as well as a professional and laic audience. Presentation in this case will not include the display of particular artifacts, but the very process of creation.

Translation: Katarína Defeo Fiuza Siposová

IMG_08172

web-smlxl


Karpaty magiczne (PL) v Zrakovej pyramíde

$
0
0

S ušami cez hory. Peší výlet za koncertom do Súľova.

sobota 14. 5. 2016, 15.00
Celodenný peší výlet do Súľova s botanikom Marekom Styczyńskim spojený s piknikom a akustickým koncertom dua Karpaty magiczne, v ktorom hrá s Annou Nacher.
Práve vďaka ich poslednému albumu s názvom Biotop sme dostali nápad na koncert s výhľadom zo Zrakovej pyramídy, ktorú sme postavili minulý rok s výtvarníkom Jurajom Gáborom a stala sa prirodzenou atrakciou v krajine.
Zakladáme novú tradíciu výletov za netradičnou hudbou a soundartom. Karpaty magiczne so svojou zbierkou etnických nástrojov z celého sveta budú určite zvukovo bohatým a zaujímavým štartom.
Program dňa:
10.50 – odchádzame vlakom zo Záriečia do Lietavskej Lúčky
11.00 – peší výlet okolo Lietavského hradu na Súľovské skaly cez Roháčske sedlo (trasa je zvládnuteľná aj na horských bicykloch)
15.00 – koncert v Zrakovej pyramíde v Súľove (aj pre tých, ktorí chcú prísť vlastnou dopravou priamo na miesto)
18.30 – návrat naspäť do Žiliny autobusom zo Súľova
Účastnícky príspevok je dobrovoľný dar na dokončenie strešnej krytiny Zrakovej pyramídy.

vylet_zrakova_pyramida

 

karpaty_magiczne

 

Monogramista T. D: Vo Filkovom stane

$
0
0

“…práve volal Dezider Tóth, že potrebuje ísť na dva roky do zenového kláštora a nie do Žiliny … fyzicky teda na diskusiu nepríde, ale pošle text – spomienku na Filka, ktoru napíše špeciálne pre nás. Dohodli sme sa, že dobre.”

VO FILKOVOM STANE
Začnem tým, o čom som už písal /hovoril/, a to opakovane, čo u časti čitateľov /poslucháčov/ vyvoláva averziu. Najradšej by o tom nepočuli, ­lebo to nezažili, ich život týmto darom nebol obdarovaný. Budem hovoriť o 60-tych rokoch 20. storočia.
V lete roku 1966 som maturoval na bratislavskej ŠUPKe. Mal som 19 rokov, vek kedy ste poznamenaný zraniteľnou citlivosťou, aká sa už nebude opakovať. Bol som prijatý k ďalšiemu štúdiu na VŠVU v Bratislave, s perspektívou stať sa profesionálnym umelcom. O svete súčasného výtvarného umenia som vedel to, čo sprostredkovali časopisy. Naživo som súčasné diela videl poskromne, to málo, čo sa postupne dralo cez povolenia strážcov konceptu socialistického umenia. Stalo sa, že som uveril, že postupnosť patrí k morálke vytvárania umeleckého diela. O svete súčasného umenia som najviac vedel cez literatúru, vizuálnu poéziu, film, absurdné divadlo. To ma urobilo stopárom a vycvičilo v rozpoznávaní, čo je umenie, predovšetkým, čo je umením mojej doby. Samozrejme k poznávaniu diel patrilo aj spoznávanie mien autorov. O mene Stano Filko som zaručene vedel skôr, než som naživo videl jeho dielo.
V mojom príbehu som poznal viacerých, ktorých doba podobne ako mňa vycvičila spoznávať, čo je súčasné umenie. Ale poznal som len málokoho, kto mal v sebe temer neomylnú citlivosť vycítiť, akú podobu bude mať umenie za rok, za dva, a k akým netušeným podobám sa otvorí. Stano Filko tento dar obdržal, vedel o ňom, dokázal za tušenými zmenami vykročiť a to tak razantne, že to v našich malých podmienkach /nezabúdajme na presvedčenie, že vývoj umenia podmieňuje postupnosť/, vyzeralo na hochštaplerstvo, na zradu ťažko vybojovaných pozícií postupne sa etablujúcej podoby moderného umenia vlažnej slovenskej varianty.
Bolo to niekedy v druhej polovičke 60. rokov, na výstave Socha piešťanskych parkov, keď som z kúpeľného mosta pozeral na raster sklenených trubíc, cez ktoré čerpadlá hnali nabranú vodu rieky Váh, len preto, aby ju na inom mieste, nezmenenú, vrátili rieke. Autorom objektu­enviromentu, bol Stano Filko. Ohromilo ma to. Nie že by som zapochyboval, či to je umenie, veď práce básnikov, najmä tých, ktorí vytvárali evidenčnú poéziu, ma pripravili na to, akú výpovednú hodnotu môže mať púha nemanipulovaná realita. Ale vo výtvarnom umení som doposiaľ nič tak radikálneho nevidel. S odstupom času by som mohol napísať, že ten mladý muž na moste zažil satori, stav nulového bodu, osvietenie, kedy vodu nabranú z rieky nezmenenú vrátili čerpadlá tej samej vode. Ale s malým dodatkom. Zmenilo sa niečo vo mne.
Moje bytie v 60. rokoch formovalo kresťanstvo a záujem o budhizmus. Dve veci z týchto “učení” o tom, čo tvorí dôvod nášho pobytu v kozme ovplyvnili môj život. A to natoľko neochvejne, že ani práca na vytváraní umeleckých diel, ani vnímanie umenia vytvoreného inými, ich nikdy neprevýšili. Z kresťanstva to bola viera, že princípom mojej spoluúčasti na kozmickom je láska. Z budhizmu to,­ že je ním súcit so živými bytosťami. Pochopíte, že som sa nemohol stať avantgardistom.

Pracovne som so Stanom Filkom prišiel do styku pri príprave 1. otvoreného ateliéru. Aj keď to bolo stretnutie smutno-groteskné. Alex Mlynárčik podmienil svoju účasť ­neúčasťou Stana Filka. A tak sa rozhodnutím Mlynárčika stalo, že Stano Filko na 1. otvorenom ateliéri chýbal. Paradox bol v tom, že iniciátor a organizátor Rudo Sikora sa vo svojej tvorbe viac a viac približoval tým podobám, ktoré niesla tvorba Stana Filka. Nebol to len motív kozmu, ku ktorému Sikora začína vysielať svoje posolstvá, ale aj jazyk a podoba, ktoré jeho výzvy v čase po roku 1970 nesú.
Stretnutia v dome na Tehelnej ulici číslo 32 pokračujú aj po 1. otvorenom ateliéri. Na nich už Filko nechýba. Sikora, Koller, Filko, Bartoš, Štrauss, Gazdík, Laky, Zavarský vedú nekončiace diskusie o možných podobách súčasného umenia. Výsledkom sú plagáty a skladačky, v ktorých textoch sa deklaruje, že výtvarné umenie má povahu výskumu, ako ju má práca vedca, teda aj s prognózami o možnom budúcom mieste umenia v spoločnosti. Ja som sa stretnutí nezúčastňoval.
Nechýbal som ale pri vzniku Symposion I. Názov mu dal Róbert Cyprich. Výsledkom bol plagát s dielami účastníkov. Na plagáte je prvýkrát prezentovaná skupina autorov Filko­Laky­Zavarský s Bielym priestorom. Reprodukované fotozáznamy realizácií inštalované a nafotografované v brnenskom Domě umění, v medzičase dvoch výstav.
O Bielom priestore len okrajovo, lebo je to na ďalšiu prednášku. Fotografie na plagáte Symposion I ešte ako tak zapadali do toho, čo sme vtedy vytvárali my ostatní. Objekty, priestorové inštalácie. Ale manifest! To už bolo niečo! Priznávam, so mnou to otriaslo.

V manifeste, v bode 1 sa píše: Naša tvorba je v protiklade k umeniu objektu, enviromentu, konceptu, hyperrealizmu, minimalartu, lyrickej a postgeometrickej abstarkcii, opúšťa predmetnú realitu a nesnaží sa získať poznanie o tomto svete.
Ak by som aj seba vygumoval, čo so Stanom Filkom, ktorý už pred Bielym priestorom vytvoril jedinečné svetom umenia oceňované realizácie tých podôb, ktoré prehlásenie manifestu neguje? Vnímal som to, akoby tam bolo napísané: Biely priestor je v protiklade k tomu, čo som ja, Stano Filko vytvoril. Po čase a teraz ale hovorím: No a čo? Či odmietnutie nie je hodné, aby spoluvytváralo autora? Vari nemáme z kabaly /Luria/ a zo zenbudhizmu sprostredkovanú cestu k poznaniu, ktorú umožní opustenie, obrat, skok? A v čom sa líši vkladanie Bieleho priestoru do Bieleho priestoru od vody načerpanej z rieky Váh a vloženej do tej samej rieky?
Biely priestor so svojím manifestom sa v slovenskom prostredí zčasti bagatelizoval, jeho význam sa marginalizoval, že sú to odozvy Malevičových teórii. Texty teoretikov na túto tému ale v 70. rokoch nevznikali. Pritom je zvláštne, že mlčanie nebolo z nepoznania. Veď minimálne dvaja teoretici mohli čítať Malevičove texty v originále. Tomáš Štrauss a Oskar Čepan. Asi tomu bolo tak, že naozaj to s Malevičom malo menej, než sme pripúšťali, alebo inak povedané hlásilo sa k niečomu súčasnému. Mám za to, že podobu slovenského umenia mojej generácie poznamenal Biely priestor ako nič iného. Poznamenal ju nielen malevičovským odkazom /aj také realizácie vznikali/ ale niečím, čo nájdeme v tvorbe viacerých autorov. Je to problém vkladania niečoho do niečoho. V širokom registri jazyka: kresby do kresby, maľby do maľby, objekt do objektu, fotografie do fotografie… Stačí prelistovať katalógy a monografie a tam to objavíte. Akoby nám naša životná situácia, k slobode sa hlásiaci život diaspory, vložený do života normalizačnej spoločnosti, legalizoval problém metabytia. Niečoho v niečom.
V príbehu slovenského umenia existujú vety, ktoré vyriekli výtvarníci a ktoré odzneli bez povšimnutia. Čo mňa neprestáva fascinovať je veta, ktorú povedal Julo Koller, Filkov generačný súpútnik. Koller povedal, že sa pokladá za prevtelenie Huga Balla. Ako vieme Hugo Ball bol iniciátor a účastník dadaistických večierkov. Rozumeli by sme, ak by Koller povedal, že sa pokladá za prevtelenie Kurta Schwittersa. Z charakteru tvorby by to bolo logické. Prečo ale Hugo Ball? Tu s umením nevystačíme. Hugo Ball po období dadaizmu vycúval z umenia, žil v ústraní a v najbližšom okolí bol pokladaný za svätca.
Stano Filko má viet neúrekom. Čo sú, komu sú adresované Filkove vety so zaumnými slovami, slovné novotvary, vpisovanie písmen do slov, ktoré výrok nevyjasňujú, ale činia z neho bľabot? Bľabot je reč kozmu, to vie /to hovorí/ súčasná veda o kozme. Do kozmu boli nasmerované aj Filkove úvahy o dimenziach. Ani neviem, pri ktorej vo svojich úvahách skončil, a do ktorej dimenzie prešiel po smrti, to netuším, ale stačí mi, že viem: zbytková energia značky Filko je tu, máme ju po ruke.

S dimenziami sa zapodieval vážne. Smrteľne vážne. Pri tomto konštatovaní zotrvajme. Nespomínam si, že by mal Filko zmysel pre ironizáciu, nadľahčovanie, vtipkovanie. Myslel to smrteľne vážne.
Osobitnú pozornosť si zasluhuje Filkov jazyk. Usilovanie o vizuálizáciu iných svetov nám ukazuje aj filmový priemysel. Pokiaľ všetke tie holywodske sci-fi vsádzajú na technické bravúry a perfektnosť, Filkovým jazykom je výtvarná “babráckosť”. V tom sú si podobní s Kollerom. “Babráckosť“ treba chápať ako to, čo sa nedá naučiť.
O Filkovi sa opakovane píše, že bol bytostný avantgardista. Súd o tom ponechávam kunsthistorikom. Pre mňa bol rozhodujúci Filkov heroický, niekedy až megalomanský zápas v bytí byť umelcom súčasným. Medzi bytím umelca v súčasnom svete a bytím umelca pre súčasný svet je ale rozdieľ.
Je Starý zákon, je Nový zákon a je Biely zákon. V Bielom zákone silami čakier oslovený Filko vo filme, ktorý o ňom nakrútila slovenská televízia, kráča po záhrade za ateliérom, z oboch strán podopieraný 9 barlami. Toto je to, čo ma opakovane pri stretnutí s dielom Stana Filka zasiahne: to snáď nie je možné! Pod jednou pazuchou má 5 barlí, pod druhou 4 barle. Každá z barlí je natretá farbou zodpovedajúcou jednotlivej čakre. Ak toto, toto podopieranie, nie je groteska, tak som nebol a nebudem. Ak toto nie je možnosť ako sa dostať do inej dimenzie, tak som nebol a nikdy nebudem. Ak tieto farbami čakier natreté barle nie sú anjelské krídla, tak som nebol a nikdy nebudem.
Čas, ktorý som žil a žijem, vytesnil z umenia dojatie.
Pre mňa, pre ktorého sú láska a súcitenie tými najvyššími hodnotami, odpovedám na Filkove gesto gestom dojatia.

Dlhý čas, od 60 rokov, kedy som sa z kúpeľného mosta díval na Filkove dielo, až po dnes, mám o jeho aktivite zvláštnu predstavu: Stano Filko stavia stan. Príde na zelenú lúku, postaví stan, aby rozhodol: tu je to miesto. Aby ste mi porozumeli: tu je miesto umenia. Nepotrvá dlho a Stano stan opustí, aby našiel iné miesto, ktoré predtým neexistovalo. Koľko nás je, ktorí sme v postavenom stane prenocovali, byvakovali. A koľko nás je tých, ktorí sme stan zbalili a priradili k svojmu vlastníctvu?
monogramista T.D
Brno, Židenice 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

HAPPSOC from Kveto Hecko on Vimeo.

Stano Filko v Žiline #3: V teórii a praxi

$
0
0

Po generačných súpútnikoch prídu zase mladší sympatizanti Filkovho diela – teoretik a historik umenia Daniel Grúň a vizuálny umelec Martin Vongrej.

prednáška, diskusia, večera
nedeľa 29. 5. 2016, 17.00
galéria Plusmínusnula/ Nová synagóga
Tretie stretnutie o jednom z našich najvýznamnejších umelcov 20. storočia, ktorého výstavu pripravujeme na koniec roka.
Súčasťou bude opäť inštalácia jedného Filkovho diela (iba na jeden večer).
Aj občerstvenie a víno – vďaka večeri vydržíme rozprávať a počúvať dlhšie a celému stretnutiu to prináša iný rozmer. Rezervujte si svoje miesto emailom na info@novasynagoga.sk, aby sme vedeli navariť akurát.
Vstup je voľný vďaka podpore Fondu pre umenie, ale na občerstvenie vás požiadame o dobrovoľný príspevok.

Tí, ktorí sa zúčastnia všetkých šiestich stretnutí počas roka 2016, získajú od Fedora Blaščáka jedno originálne dielo od Stana Filka. V lete si dáme pauzu, ďalšie termíny sú jesenné nedele – 25. 9., 30. 10. a 27. 11. 2016.

Stano Filko, projekt na papieri, okolo roku 1967 (Foto: Zbierka Linea)

Stano Filko, projekt na papieri, okolo roku 1967 (Foto: Zbierka Linea)

filko03_vongrej

Martin Vongrej, záber z inštalácie, Manifesta 8, Murcia, 2011

Rekonštrukciu malej modlitebne prvýkrát ukáže Noc literatúry

$
0
0

Po šiestykrát sa bude na ôsmich miestach v Žiline čítať z nových kníh. Ôsmich miestach, ktoré sú zaujímavé, kam sa bežne bežne nedá dostať, alebo sa tam aspoň bežne nechodí za literatúrou. A Nová synagóga bude medzi nimi, s priestorom tzv. Malej modlitebne, ktorú sme až tento rok začali rekonštruovať. Pripájame sa k pozvánke na na Noc literatúry 2016.

streda 11. 5. 2016, 18.00 – 22.00

Synagógu od Petra Behrensa rekonštruujeme už 5 rokov. Počas tohto obdobia ju navštívilo aspoň 10-tisíc ľudí. Prístavbu Malej modlitebne ste ale ešte určite nevideli. Možno ste ju poznali ako kancelársku budovu v zadnej časti, kde bola na poschodí Čajovňa u dobrej víly. Začali sme na nej robiť až tento rok, búraním podlahy rozdeľujúcej objekt na dve podlažia. Tým sa priestor otvorili do pôvodnej 6-metrovej výšky, kde vyniká originálny drevený trámový strop.

Pôvodne modlitebňa slúžila na stretávanie a bohoslužby vo všedné týždne, na ktoré, na rozdiel od veľkých sviatkov, chodilo menej členov židovskej obce. Spomína sa tiež označenie Zimná modlitebňa, pretože bolo ľahšie ju vykúriť v porovnaní s obrovskou hlavnou sálou.

Čítať tu bude Tanya Babchuk z Ukrajiny a čítať bude z knihy Lidia Ostałowska: Cigán je Cigán, ktorá ukazuje komplikovanosť rómskeho prostredia, na ktoré má vplyv mentalita gádžov a národná identita štátov, v ktorých žijú Limalo, Marika, Žutek, Badžo, Romek a veľa iných s poľským, bulharským, srbským, maďarským, českým či slovenským pasom. Predstaviteľka poľskej reportážnej školy Ostałowska nás citlivo sprevádza až na samý okraj spoločnosti a ukazuje nám ľudí s ich plánmi a snami, nie sociálnych a ekonomických outsiderov.

Noc literatúry je medzinárodný happening, ktorý iniciovali České centrá v spolupráci s ďalšími kultúrnymi inštitútmi a ambasádami a vďaka ktorému v jeden májový večer ožije aj centrum Žiliny. Na ôsmich netradičných miestach v meste sa budete môcť zastaviť a vypočuť si ukážky z literatúry, ktorú budú čítať rôzne osobnosti mesta Žilina. Tento rok – tak, ako sú knihy, z ktorých sa bude čítať, z rôznych krajín Európy, tak aj jej čítajúci budú ľudia zo zahraničia, ktorí sú s mestom rôzne prepojení, alebo sa sem presťahovali a v tomto meste začali svoj nový príbeh. Okrem Synagógy sa bude čítať v Trezore Banky, v Bábkovom divadle, na Mestskom úrade, v Jazykovej škole, v bývalom Židovskom starobinci, kde sa ukrývali Vrba s Wetzlerom, v Dome umenia Fatra i rýchlom čínskom občerstvení na Mariánskom námestí. Celý program nájdete na www.stanica.sk.

Na každom z miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, vaša trasa preto môže začať v ľubovoľnom bode. Čítania prebiehajú od 18.00 paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto).

Na jednotlivých miestach obdržíte pečiatku. Ak ich zozbierate všetkých osem, máte možnosť zapojiť sa do súťaže o rôzne knižné tituly. Žrebovanie sa uskutoční na literárnom ponocovaní po 22.00 h v kníhkupectve Artforum na Mariánskom námestí.

www.nocliteratury.cz

rekonskcia zimnej modlitebne

 

20160413_124100

 

20160413_083541

 

zimna

Čepan Talks: Žilina

$
0
0

Ako sa môže mladý umelec presadiť a čo je okrem samotnej tvorby dôležité pre rozvoj profesionálnej umeleckej kariéry? A aké novinky má aktuálny ročník Ceny Oskara Čepana?

Galéria Plusmínusnula
Prezentácia a diskusia, piatok 27. mája 2016, 17.30.

Séria podujatí Čepan Talks predstaví v rôznych mestách kľúčové zručnosti a príležitosti pre úspech mladých vizuálnych umelcov.

Do Žiliny prinesie hostí, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti z medzinárodného umeleckého trhu, marketingu a budovania značiek. Marek Šulik z marketingovej agentúry VISIBILITY predstaví ako efektívne využívať sociálne siete a internet na šírenie svojej tvorby. Tomáš Umrian z bratislavskej SODA gallery priblíži fungovanie galerijného sveta a medzinárodných umeleckých veľtrhov, Zuzana Pacáková predstaví príležitosti, ktoré  umelcom ponúka Cena Oskára Čepana.

Vstup je voľný. Viac info na www.oskarcepan.sk/

13217123_992843450836278_134190018687719616_o

Milan Guštar: Uvnitř / Inside

$
0
0

Napätie medzi estetikou a matematickými či fyzikálnymi princípmi. Proces tvorby, na počiatku ktorého je rovnica a výpočet.

Galéria Plusmínusnula
Vernisáž vo štvrtok 2. júna 2016 o 17.00, výstava potrvá do ± 3. júla 2016.

Milan Guštar vyštudoval elektroniku, informatiku a aplikovanú matematiku. Algoritmické a generatívne postupy využíva v hudobných alebo vizuálnych kompozíciách a intermediálnych inštaláciách. Žije v Prahe. Uvnitř je názov Guštarovho štúdia a vydavateľstva, a tiež jeho prvej výstavy na Slovensku v galérii Plusmínusnula.

Kurátorka výstavy: Katarína Gatialová

Galériu Plusmínusnula nájdete v prístavbe pri hlavnom vstupe do Novej synagógy. Galéria je otvorená v pracovné dni od 12.00 do 17.00 h. V iných časoch alebo v prípade, že je zatvorené, môžete volať Jánovi Gašparovičovi na tel. 0905 365 149 a dohodnúť si otvorenie. Vstup je voľný.

milan_gustar

Fest Anča 2016 a Game Days opäť aj v Synagóge

$
0
0

Blíži sa 9. ročník medzinárodného festivalu animácie a my sme veľmi radi jeho súčasťou a jedným z miest, kde sa bude premietať, diskutovať, stretávať a oceňovať to najlepšie, čo vo svete animovaného filmu vzniklo.

Fest Anča je (jediný u nás) festival zameraný na krátke a celovečerné animované filmy pre dospelého diváka (ale má aj sekciu pre deti). Opäť budete mať možnosť v Žiline stretnúť filmárov, hudobníkov či umelcov, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta.

Okrem surealistického amerického režisérskeho tandemu bratov Quayovcov, ktorí sú vzorom pre mnohých filmárov a ich mená sa skloňujú v prestížnych svetových médiách podobne ako Jan Švankmajer, príde napríklad aj montrealský umelec Steven Woloshen. Priekopník bezkamerovej animácie animuje priamo na filmový pás.

V súťažných i nesúťažných sekciách premietne festival stovky výborných animákov z celého sveta a špeciálne sa tento rok bude venovať vo fokuse filmom z Balkánu. Tie určite zapasujú do letnej neformálnej atmosféry, ktorou sa Fest Anča výrazne odlišuje od klasických filmových festivalov. Môže za ňu samozrejme najmä Stanica Žilina-Záriečie a jej záhrada, ktorá je hlavným centrom festivalu, ale prispejeme aj my v Novej synagóge a ďalšie festivalové lokácie, ktorými sú tento rok Bábkové divadlo Žilina a Ster Century Cinemas v OC Mirage.

V Synagóge budeme tradične hostiť otvárací (30. 6.) a záverečný ceremoniál Fest Anče (3. 7.) s oceňovaním najlepších filmov. Medzi týmito dátumami bude Synagóga patriť akcii Game Days, ktorá je súčasťou Fest Anče už tretí rok a je stretnutím ľudí od počítačových hier. Prídu napríklad tvorcovia série Serious Sam a aktuálne vysoko hodnotenej puzzle hry Talos Principle, vývojári z Amanita Design s ich najnovšou adventúrou Samorost 3 alebo zástupcovia veľkého animačného štúdia Platige Image. Okrem toho si budete môcť vyskúšať najväčšie vychytávky v oblasti virtuálnej reality, napríklad headsety Oculus Rift a HTC Vive.

Novinkou v Synagóge bude nová premietacia sála festivalu – tzv. Zimná modlitebňa, prístavba, na ktorej rekonštrukcii sme začali robiť až tento rok a po zbúraní nepôvodného podlažia sme otvorili krásny 6 metrov vysoký drevený trámový strop.

Všetko sa dočítate na www.festanca.sk a odporúčame sledovať aj facebook Fest Anča, kde dennodenne pribúdajú novinky z festivalu a filmy, ktoré uvidíte. A nielen to – Fest Anča má bohatý sprievodný program diskusií, stretnutí, workshopov, koncertov, dizajn market… je to jedná dobrá letná párty. Tešíme sa, že sa stretneme a pozývame do Žiliny!


Dorota Kenderová: World is hOURS

$
0
0

“Každej novej realizácii Doroty Kenderovej predchádza mnoho analyzovania, spochybňovania, sebaspytovania, osobného / zvnútorneného výskumu a hľadania autentického odrazu myšlienok. Bez náznaku kalkulu, vždy znova s „čistým štítom“. (Lucia Gavulová)

Galéria Plusmínusnula
Vernisáž vo štvrtok 7. júla 2016 o 18.00, výstava potrvá do ± 5. augusta 2016.

Výstava vznikla spôsobom vlastným Kenderovej uvažovaniu nad galerijným priestorom, kde sa fyzické predpoklady, mentálny kontext miesta, mesta, krajiny, vesmíru stávajú katalyzátorom jej tvorby.

Dorota Kenderová (1981) – umelkyňa, spoluzakladateľka galérie Hit a riaditeľka Východoslovenskej galérie Košice. V roku 2007 ukončila magisterské štúdium na Katedre maľby a v roku 2012 získala doktorský titul na Katedre Intermédií a multimédií VŠVU Bratislava. Vo svojej tvorbe pracuje na hraniciach medzi umením a vonkajším svetom, skúma veci a procesy a ich vzťah k určitému miestu. Kladie otázky o ich identite a význame a pokúša sa preskúmať vzťahy, ktoré si k nim vytvára. Jej prístup je silne konceptuálny a pre svoje idey sa snaží nájsť primerané estetické riešenia. Zúčastnila sa mnohých domácich a zahraničných výstav, v roku 2005 sa stala laureátkou Ceny Essl Award. Žije a pracuje v Bratislave a v Košiciach.

Hudobný set v rámci vernisáže – Æ
Boris Sirka už dávno nie je známy len výtvarným umením. Posobí aj v audiovizuálnom zoskupení BIOS a v mašinkovom telese БРАДА. So svojim sólovým a hlavne drónovým projektom Æ debutoval vlani s nahrávkou Æchilles, ktorá sa dostala aj do finálneho výberu experimentálnej sekcie Radio_Head Awards 2015.
– – –

World is hOURS

Dorota Kenderová presents, in Plusmínusnula Gallery, a collection of artworks carrying the name World in hOURS. The exhibition was created in a manner and worldview that is specific to Kenderová, where the gallery itself, the physical predispositions, the mental context of the place, city, country and universe become a catalyst for her creation.
„Each new ceation by Dorota Kenderová first goes through a great deal of analysis, doubt, self-questioning, personal and internal research and searching for authentic reflection of thoughts. Each time beginning from the ground zero’’. (Lucia Gavulová)
Dorota Kenderová (1981) artist, co-creator and director of Gallery Hit. In the year 2007, she has finished her master’s degree at the Department of painting and in the year 2012 she received a doctorate at the Department og Intermedia and Multimedia VŠVU Bratislava. In her creation, she works on the edge between art and the outside world, explores the objects and processes and their bond to a given place. She questions the object’s identity and purpose; and tries to explore the bonds she establishes with them. The approach she chooses is strongly conceptual and she always tries to find appropriate aesthetic solution for her ideas. Dorota has partaken in many native and foreign exhibitions and in the year 2005 she became a laurate of Essl Award. She currently lives and works in Bratislava and Košice.

Performance during the opening – Æ
Boris Sirka is not only known for his art for quite a while. He is part of audio-visual collective BIOS and contraption institute БРАДА. With his solo and mainly drone project Æ he presented last year the song Æchilles, which gotten him into the finals t7of last year’s experimental section of Radio_Head Awards 2015.

dorota_kenderova

Rodion Sun Lion (UA) v Novej synagóge (namiesto Zrakovej pyramídy)

$
0
0

Počasie nepraje ani tretiemu koncertu naplánovanému do Súľova – koncert kvôli chladu a dažďu presúvame pod strechu Synagógy a pozývame.

Vo svojom poslednom sólovom projekte Before I Sleep sa Rodion Sun Lion inšpiroval duševnými stavmi pred zaspávaním. Výsledkom je príjemný meditatívny a introspektívny album, ktorý zahrá u nás pod kupolou.

sobota 16. 7. 2016, 20.00 v Novej synagóge

Rodion Sun Lion, basgitarista ukrajinskej kapely G.D.R, je univerzálnym hráčom, ktorý spolupracuje s hudobníkmi naprieč celým spektrom žánrov. Počas kariéry hrával v kapelách, ktoré vypredávali štadióny alternatívny rock, world music aj heavy metal. Vo svojej sólovej tvorbe naplno využíva možnosti basgitary a elektronických slučiek. Inšpiráciu čerpá aj z bezhraničnej ázijskej stepi. Narodil sa v Kazachstane, žije a tvorí v Užhorode.

Koncert sme plánovali uviesť v Zrakovej pyramíde na kopci v Súľove, ale kvôli nepriaznivému počasiu sa uskutoční v Novej synagóge.

www.soundcloud.com/rodion-sun-lion

Vstupné: dobrovoľné.

Za podporu pri dokončení Zrakovej pyramídy a pozývaní umelcov na výlety za zvukmi ďakujeme Nadácii Kia Motors Slovakia.

PS: O deň skôr, v piatok, odohrá Rodion koncert so svojou ukrajinskou kapelou G.D.R. v záhrade na Stanici > GDR (Ua) / koncert v záhrade.

rodion-sun-lion3

 

zrakova_pyramida_bager

Dokončujeme a ozvučujeme Zrakovú pyramídu v Súľove

$
0
0

Hoci sme ju v novembri minulého roka slávnostne pokrstili a otvorili verejnosti, niektoré veci zostali nedokončené. A tak sme sa opäť pustili do práce – na bleskozvode a streche. Zraková pyramída je až teraz konečne hotová a môžeme osadiť tabuľku čo to vlastne aj na čo slúži.

Vyzerá to tak, že objekt výtvarníka Juraja Gábora nespadne ani ďalších 20 rokov. Konečne sme urobili izoláciu osemdesiatich metrov štvorcových strechy. Ďakujeme za to najmä Ľubovi Šoškovi a podpore Nadácie Kia Motors Slovakia a Fondu na podporu umenia. Strechu sme izolovali proti vode recyklovateľnou fóliou a konečný strešný raster bude vyzerať ako na Jurajovom návrhu, práve sa dokončuje.

V deň koncertu Iron Maiden na hričovskom letisku a deň pred trenčianskou Pohodou sme si urobili s kolegami iný výlet – za pomoci zopár lopát a aj miestnych ťažkých mechanizmov sme urobili 70-centimetrovú jamu a zakopali do nej bleskozvod.

A ozvučujeme – k zaujímavému výhľadu na Súľovské skaly sa hodí aj nový zvuk. Prvé dva pokusy nevyšli kvôli počasiu a Pablo Sanz aj Karpaty Magiczne nakoniec hrali v Synagóge. V sobotu 16. júla 2016 sme sa pokúsili opäť, ale počasie bolo opäť proti nám a tak sa koncert ukrajinského basgitaristu Rodiona Sun Liona presunul pod strechu Synagógy. Pri západe Slnka tu odohrá svoj sólový album Before I Sleep, ktorý je inšpirovaný duševnými stavmi pred zaspávaním. Vstup na koncert je vďaka podpore nadácie Kia Motors Slovakia voľný.

Zostáva posledný pokus – štvrtý tohtoročný výlet za novou hudbou s výhľadom zo Zrakovej pyramídy bude v sobotu 6. augusta 2016, kedy sem vynesieme nástroje brnenského komorného súboru Dust in the Groove, ktorý hrá na pomedzí jazzu a súčasnej vážnej hudby.

Príbeh vzniku Zrakovej pyramídy si môžete prečítať tu >.

zrakova-pyramida-91

zrakova-pyramida-6

 

zrakova-pyramida-5

 

zrakova-pyramida-4

 

zrakova-pyramida-3-2016

 

zrakova-pyramida-7

 

zrakova-pyramida-1-2016

Dust in the Groove (CZ) v Zrakovej pyramíde

$
0
0

Posledný výlet a koncert s unikátnym výhľadom na Súľovské skaly odohrá zoskupenie Dust in the Groove známeho brnenského saxofonistu Radima Hanouska. Zraková pyramída sa stane koncertnou sálou pre súčasnú vážnu hudbu a jazz.

sobota 6. 8. 2016, 19.00 v Zrakovej pyramíde v Súľove
(autobus zo Žiliny odchádza o 18.00 od Stanice Žilina-Záriečie, návrat okolo 22.00)

Komorný súbor Dust in the Groove tvoria okrem Radima (soprán saxofón, basklarinet) Lucie Vítková (spev, akordeon), Jan Přibil (trúbka), Martin Opršál (marimba) a Juraj Valenčík (kontrabas).

Stretli sa na brnenskej JAMU a v spoločnom projekte spojili svoje hudobné svety – vo svojich skladbách a zvukových experimentoch využíva Hanousek skúsenosti pre formu, rytmus a harmóniu z jazzu a súčasne skúsenosti zo súčasnej otvorenej hudby mimo žánrov.

Repertoár dopĺňajú kompozície skladby Lucie Vítkovej a Michala Wróblewského. Materiál pre hudobníkov tvoria notové a grafické partitury, ale komponovaná hudba je doplnená aj voľnými plochami, v ktorých sa ukážu improvizačné schopnosti členov súboru.

A radi hrajú nielen v dobrých koncertných sálach, ale aj na netradičných miestach.

www.radimhanousek.cz/dustinthegroove

Koncert sa uskutoční na kopci nad Súľovom v Zrakovej pyramíde o 19.00, zo Žiliny vypravíme špeciálny autobus s odchodom o 18.00 od Stanice Žilina-Záriečie a návratom okolo 22.00.

V prípade veľmi zlého počasia sa koncert uskutoční v Novej synagóge v Žiline. Ak nám dáte vedieť svoju účasť emailom na info@novasynagoga.sk, o takejto zmene vás budeme vedieť informovať vopred v deň akcie.
Vstupné je dobrovoľné, vďaka finančnej podpore Nadácie Kia Motors Slovakia organizujeme nielen sériu zvukových výletov a koncertov v Súľove, ale mohli sme aj dokončiť izoláciu strechy a bleskozvod na Zrakovej pyramíde.

dust_in_the_groove2

 

Skupina Dust in Groove vystoupila 28. listopadu v Praze v rámci přehlídky Žižkov Meets Jazz. Na snímku jsou (zleva) akordeonistka a zpěvačka Lucie Vítková, hráč na marimbu Martin Opršál, saxofonista Radim Hanousek, trumpetista Jan Přibil, kontrabasista Juraj Valenčík a basklarinetista Machal Wróblewski.

Kiosk 2016 – festival nového slovenského divadla a tanca

$
0
0

Deviaty ročník festivalu je prehliadkou aktuálnych produkcií slovenskej nezávislej divadelnej a tanečnej scény. Festival iného divadla, tanca a široko chápaného performatívneho umenia, ktoré originálnou a objavnou formou rieši aktuálne obsahy. Festival odvážneho diváka – na Stanici Žilina-Záriečie, v Bábkovom divadle Žilina aj u nás v Novej synagóge.

štvrtok – nedeľa, 28. – 31. 7. 2016
Stanica Žilina-Záriečie, Nová synagóga, Bábkové divadlo Žilina

Tohtoročnou témou festivalu bude pátos. Pripravte si vreckovky, post-omdlievacie sady a čistiace prostriedky na krvácajúce srdcia a prepotené košele. Čím je to, že v súčasnosti prevláda presvedčenie, že k určitým témam sa dá vyjadriť len prostredníctvom irónie? Existujú vôbec ešte témy, kde to neplatí? Je pátos passé, alebo je irónia len obranným mechanizmom zastierajúcim fakt, že vlastne nevieme, čo si s ním počať a ako sa vyjadriť? O tom sa bude tri dni špekulovať, tancovať, pochybovať za zvuku praskajúcich sŕdc a áut krúžiacich na Rondli.

 

Festival spája nezávislú scénu na Slovensku s tvorbou Slovákov žijúcich v zahraničí a ponúka tento rok tri premiéry nových predstavení a slovenské premiéry viacerých zahraničných produkcií, medzi nimi aj vynikajúce tanečné predstavenie Side Effects bruselského divadla Anton Lachky Company, ktoré môžeme priviesť na Slovensko vďaka podpore ministerstva zahraničných vecí v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Festival sa začína vo štvrtok 28. 7., ale v skutočnosti už viac než týždeň pred festivalom začal medzinárodný workshop pod vedením belgickej choreografky Karin Ponties a svetelného dizajnéra Guillauma T. Fromentina, ktorého výsledok uvidíte na úvod KioSKu. Okrem predstavení nájdete na KioSKu aj ranné diskusie, prezentácie a prednášky, filmovú projekciu, výlet na Zrakovú pyramídu do Súľova a večerné koncerty a párty.

Kompletný program festivalu nájdete stránke www.kioskfestival.sk.

V Novej synagóge sa v rámci festivalu uskutočnia štyri predstavenia – nové veľké multimediálne predstavenie zoskupenia Med a prach, provokatívny brnenský súbor D’EPOG a premiéry nášho zvukového projektu s deťmi DTBZ:

štvrtok 28. 7. 2016, 20.00, Veľká sála
Med a prach: Krása a hnus

 

piatok 29. 7. 2016, 19.00, Veľká sála
Divadlo D´EPOG: Vše co je krásné, rozmnožit má se.

 

sobota 30. 7. 2016, 19.00, Malá modlitebňa
Jiří Suchánek, Miroslav Tóth, Stanica a deti: DTBZ

nedeľa 31. 7. 2016, 17.00, Malá modlitebňa
Jiří Suchánek, Miroslav Tóth, Stanica a deti: DTBZ

Podrobné informácie aj vstupenky nájdete na stránke www.kioskfestival.sk. Predstavenia majú obmedzenú kapacitu – na vybrané je možné kúpiť aj samostatné vstupenky, ale na niektoré sa dostanú len majitelia permanentiek na celý festival. Odporúčame využiť predpredaj. V cene permanentky je aj stanovanie v parku pri Stanici.

patos-1-1-768x565

 

workshop

 

Pocta Vrbovi a Wetzlerovi – Orchester Musica Classica

$
0
0

Memoriál Vrba Wetzler je spomienkou na slávny útek z koncentračného tábora a my sme na jeho záver pripravili stretnutie a koncert komorného orchestra Musica Classica Žilina.

sobota 13. 8. 2016, 18.00, Nová synagóga

Každoročne sa na záver Memoriálu Vrba Wetzler, pešieho pochodu z Osvienčimu do Žiliny, jeho účastníci na čele s Fedorom Gálom a organizátormi z ICEJ stretnú u nás v Synagóge. Aby vyrozprávali svoje skúsenosti z cesty a stretli sa s verejnosťou. Tento rok to bude aj s pražským rabínom Karolom Sidonom, Gertou Vrbovou, Ľubou Lesnou a ďalšími hosťami.

Spomienka na útek Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z koncentráku a jednu z prvých písomných správ o tom, čo sa tam skutočne deje, má ale vždy aj umelecký rozmer. O ten sa tento rok postará 19-členný sláčikový orchester Musica Classica Žilina, ktorý tvoria najmä hudobníci zo Štátneho komorného orchestra v Žiline. Ich Pocta Vrbovi a Wetzlerovi ponúka prepojenie živej hudby, hovoreného slova a vizualizácie. Zaznie Adagio od Samuela Barbera a Adagietto z 5. symfónie cis mol od Gustava Mahlera. Mahlerova hudba bude prepojená s videoartovou vizualizáciou Správy Vrbu a Wetzlera, ktorú robí Jakub Pišek a bude aj čítanie z knihy Rudolfa Vrbu. Orchester bude hrať pod taktovkou mladého žilinského dirigenta Lukáša Pohůnka.

www.vrbawetzler.eu
www.musicaclassica.sk

Koncert v Novej synagóge sa koná vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia a je aj súčasťou projektu Európa v Žiline v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Vstup je preto voľný.

musica_classica_vrba_wetzler

 

musica_classica

Juliana Höschlová: I WANT

$
0
0

Chci. Potřebuju. Jsem.

Galéria Plusmínusnula
vernisáž vo štvrtok 4. 8. 2016 o 18.00, výstava potrvá do ± 26. 8. 2016.

Jsme zavaleni věcmi, informacemi, daty. Náš prostor je přehlcen, i přesto dál nakupujeme a kupíme. Nejde odolat. Žijeme v globalizované, konzumní společnosti, která na nás ze všech stran chrlí nové produkty. Nabídka je široká a už dávno nejde jen o výrobek samotný, ale především názor, postoj a hodnoty s ním spojené. Jde o značku.Nositele vlasní identity a příběhu vytvořeného na základě lidské touhy a chtíče. Čím vzdálenější každodennímu životu, tím lákavější. Perfektní tělo, harmonické vztahy či touha po dobrodružství jsou jedny z mnoha nástrojů její propagace. Není úniku. Obrazy, znaky, slogany – to vše vyskakuje ze všech stran a koutů a připomíná nám, co všechno potřebujeme, chceme a zatím nejsme.

Ústředním tématem výstavy Juliany Höschlové „I WANT“ je reklama a manipulace. Téma vychází z umělčina dlouhodobého zájmu o člověka a jeho okolí. Höschlová ve své tvorbě pozoruje, glosuje a parafrázuje každodenní situace a upozorňuje na nové, často neviditelné souvislosti a spojení. V aktuální výstavě v galerii Plusminusnula jsou předmětem jejího zájmu nejenom všudypřítomné billboardy a reklamní spoty, ale především mechanizmy a strategie ukryté pod nánosem frází a gest. Prostřednictvím redukce a zkratky, která jsou přirozeným výrazem pro medium kresby, z níž Höschlová ve své práci vychází, ukazuje trapnost a vyprázdněnost těchto novodobých poselství a nutí nás k zamyšlení se nad smyslem a volbou dalšího produktu.

Juliana Höschlová (1987) je absolventkou Ateliéru malířství II Vladimíra Skrepla na pražské AVU. Během své roční studijní stáže v Tchaj-pej v roce 2009 vytvořila projekt 田, Field, Políčko, mapující tehdejší tchaj-pejskou uměleckou scénu. Své práce prezentovala na řadě samostatných i skupinových výstav – Úlisnost, Atlán Klámovka (2015), Už se to valí, Karlin studio (2015), Where is Jesus?, Page Five (2014), Geniální umělec, galerie Buňka (2013) atd. V roce 2010 se stala laurelátkou Ceny NG 333.

Txt: Zlata Borůvková

http://www.julianahoschlova.com/the.pdf

 

Juliana Höschlová / I WANT

I want. I need. I am.

We are swarmed by things, information and data. Our space is overflowing with them, yet we continue to shop. We cannot resist. We live in a globalized, consumer society, which spews new products at us from all sides. The variety of the products is wide, but it is no longer about the product itself. It is about the attitude, the opinion and the values standing behind it.       It’s about the brand. That something, which carries the identity and the story that is based on human desire and greed. The further from reality, the more tempting it becomes. Perfect body, relationship in harmony or the desire for an adventure. These are all tools of the propaganda. There is no escape. Pictures, symbols, slogans – all this jumps into our faces to remind us what we need, want and who we want be.

The central theme of the exhibition by Juliana Höschlová „I WANT“ is the advertisement and the manipulation. The topic itself comes from the artist’s long term interest in humans and their environment. In her art, Höschlová observes, glosses and paraphrases day to day situations and points out new, often invisible connections and contexts. The spotlight of her latest exhibition in Plusmínusnula gallery is taken by not only the omnipotent billboards and ad spots, but mainly the mechanisms and strategies hiding underneath the layers and layers of phrases and gestures. By the means of reduction and simplification, which are the natural means of expression in drawings by Höschlová, she presents the awkwardness and emptiness that the nowadays messages carry. She forces us to think about a reason and the choice behind the purchase of our next product.

Juliana Höschlová (1987) is a graduate of the Studio Painting II Vladimir Skrepl at the Academy of Fine Arts. During her year-long internship in Taipei, in the year 2009, she created a project 田, Field, Políčko which depicts the contemporary art scene of Taipei. Her artwork has been presented both as individual but also as a part of bigger exhibitions – Úlisnost, Atlán Klámovka (2015), Už se to valí, Karlin studio (2015), Where is Jesus?, Page Five (2014), Geniální umělec, galerie Buňka (2013) etc. In the year 2010, she became a laureate of the NG 333 Awards.

Translation: Martin Malý

juliana-hoschlova

 

13718114_10153728464138263_505018163_o-1024x576

 

Still-1-1024x576


Intermarium

$
0
0

Dvojdňová výstavná akcia Intermarium v galérii Plusmínusnula predstavuje tretiu epizódu projektu, ktorý sa zaoberá identitou a špecifickosťou regiónu Strednej Európy.

Galéria Plusmínusnula
Výstava 27. – 28. 08. 2016, 10.00 – 18.00
Projekcia videí a kurátorský komentár v sobotu 27. 8. 2016 o 17.00

Umelci: AzorroChto DelatRafani
Kurátori: Łukasz Białkowski, Piotr Sikora

Predchádzajúce časti projektu sa odohrali v galérii Futura v Prahe a v galérii Chimera-Project v Budapešti. Každá výstava predstavovala odlišné aspekty regiónu: výstava vo Future naznačovala všeobecnú víziu Strednej Európy v prácach českých, maďarských, poľských a slovenských umelcov, výstava v galérii Chimera-Project bola zameraná na fungovanie umelcov v kolaboratívnych skupinách. Slovenská časť projektu bude rozdelená do dvoch častí. Prvú bude tvoriť prezentácia videí z výstav vo Future a v Chimera-Project, ktoré budú doplnené o kurátorským komentárom. Druhá časť bude striktne interaktívna. Počas dvoch dní budú mať diváci príležitosť vytvoriť kybernetické Intermarium, prostredníctvom hrania strategickej počítačovej hry. Základom tejto časti výstavy v galérii Plusmínusnula bude hra simulujúca obdobie Strednej Európy od 16. po 18. storočie. Realitu simulovanú tvorcami a programátormi je možné považovať za jednu z mnohých fantastických vízií regiónu Strednej Európy. Tie ovplyvňujú vnímanie regiónu a jeho histórie, aj napriek tomu, že ide o alternatívnu ríšu asimilovanú populárnou kultúrou.

Projekt Intermarium finančne podporil Medzinárodný vyšehradský fond.

 

Intermarium

Plusmínusnula Gallery
Exhibition 27. – 28. 08. 2016, 10.00 – 18.00
Video screening and curators’ presentation 27. 8. 2016, 17.00

Artists: AzorroChto DelatRafani
Curators: Łukasz Białkowski, Piotr Sikora

The show Intermarium at Plusmínusnula gallery is the third episode of Intermarium project which focus on identity and specificity of Central Europe. The previous parts of the project took place at Futura Gallery in Prague and Chimera-Project Gallery in Budapest. Both of them elaborated on different aspects of the region: the exhibition at Futura evoked a general vision of Central Europe which appears in works of Czech, Hungarian, Polish and Slovakian artists, the show at Chimera-Project aimed at functioning of artists from the region collaborating in groups. The Slovakian episode of the project will be divided into two events. The first one will be a presentation of videos that were displayed at the exhibitions in Prague and Futura and it will be followed by curators’ speeches. The other one will have a strictly interactive character. Throughout two days viewers will have an opportunity to create a cybernetic Intermarium while playing a strategy computer game. The base for this part of the show at Plusminusnula gallery is a game simulating Central Europe from the 16th to 18th century. The reality simulated in this game by its creators and programmers is considered to be one of various phantasms that relate to the region. However in this case we are talking about alternative realm that was assimilated by popular culture thus it still has a relevant impact on an image of the region and its history.

The Intermarium project has been supported by International Visegrad Fund.

11-1024x575

 

2-1024x575

 

3-1024x575

Áron Kútvölgyi-Szabó: In between grids

$
0
0

„Štruktúra mriežky je základným nástrojom a metódou racionálneho zmýšľania, ktorá je pre nás prirodzená nakoľko sa ju učíme v škole, žijeme v nej a neustále nás obklopuje. Prináša nám pocit usporiadanosti, stability a kontroly na každej úrovni nášho vyspelého sveta. Otázka znie, či je základnou súčasťou ľudskej prirodzenosti alebo produktom ľudského zmýšľania.“

Výstava, galéria Plusmínusnula
Vernisáž v piatok 2. 9. 2016 o 18.00
Výstava potrvá do ± 30. 9. 2016

V spolupráci s budapeštianskou asociáciou a galériou „The Studio of Young Artist“ predstaví galéria Plusmínusnula práce mladého maďarského umelca, ktorého tvorba je osobitým sprievodcom mentálnou krajinou. Naprieč médiami rozkrýva skryté vzorce a vzťahy medzi jednotlivými fragmentami našej pamäte.

Áron Kútvölgyi-Szabó (*1985) je jedným z najvýraznejších maďarských umelcov najmladšej generácie. Po štúdiách dejín umenia, filozofie a hebraistiky nastúpil do sochárskeho ateliéru na Fakulte hudby a umení v Pécsi, ktorú absolvoval v roku 2013.

www.aronkutvolgyiszabo.com

– – –

Áron Kútvölgyi-Szabó / In between grids

About a year ago I started a research and visual experimentation on the topic of grid structures, which I continued through two residency programs in Stuttgart (D) and in Bern (CH) – but this is the first time I present it. In my previous works, I was dealing mostly with human mindsets and mental coordinate systems as foundations of (one’s) thinking. In this case I was looking for the sources of unique personal categorizations, the ones which are existing next to each other, however resulting in radically different views of the world.

Grid structure is the default tool and method of rational thinking. It has it’s own logic and mindset, which is natural for us because we learn it in school, we socialized in it and constantly surrounded by it. It gives a sense of order, stability and control for every level of our civilized world. The question is whether it is a fundamental part of our nature or the product of human thinking?

Generally grids are to handle irregular, subtle phenomena, they are to measure, to quantify and to calculate. Grids are to observe, to map and to filter things. To categorize, to systematize, to organize, to solve complex problems and to be efficient. Besides they also serve for control and regulation.

Rectangular things tend to form a grid, in 3D space they became a cube, they are all compatible with each other and easily form systems. Grids are frameworks, building blocks, elements / components of a systems; units and containers. They are in between bricks and pixels, they behave in the same time as separators and boundaries but can function as connections too.

My aim was to create a personal associative mindmap as one installation, where all those symptoms and issues regarding the grid systems could be presented in various fields. Since I consider grid structures as a form of filter, one of my main interest was to analyze it’s distortions and deformations. Through physical simulations and the use of various materials and methods – as metaphors in an abstract level – I tried to emphasize the ambiguity of perspective views and the occasionality of spatial situations. Where accidental phenomena and effects can rise and deceive our perceptions leading to false conclusions and misunderstandings.

www.aronkutvolgyiszabo.com

FKSE

www.chimera-project.com

60x42_web

 

Canson-Platine-Fibre-RAG_50x36_b-1024x737

 

Canson-Platine-Fibre-RAG_50x36_a-1024x737

Stano Filko v Žiline #4: Viera, nádej a export

$
0
0

Po letnej prestávke pokračujeme s nedeľnými podvečermi venovanými životu a dielu slovenského avantgardného umelca Stana Filka (1937-2015), ktorého výstavu plánujeme na koniec roka 2016. Tentokrát to bude pohľad zo zahraničia s teoretikmi a kurátormi Emanuelom Layrom a Christianom Kobaldom.

prednáška, diskusia, večera
nedeľa 16. 10. 2016, 17.00, Nová synagóga

Emanuel Layr je galerista z Viedne, od roku 2011 zastupuje Stana Filka na medzinárodnom trhu s umením. Kým Filko žil, každoročne mu organizoval samostatnú výstavu v priestoroch vlastnej galérie. Pravidelne ho ukazuje na medzinárodných veľtrhoch s umením ako Art Basel či Frieze.

Christian Kobald je kurátor z Viedne, kde v rokoch 2010-2013 viedol progresívnu galériu COCO (Contemporary Concerns). Teraz pôsobí v Berlíne a prevádzkuje tam galériu Yvonne Lambert. Od roku 2011 zorganizoval viacero výstav s dielami Stana Filka (v Rakúsku, Dánsku aj Poľsku). Je editorom medzinárodného magazínu o súčasnom umení  Spike Art Quarterly a prednáša na akadémii umení vo Viedni (die Angewandte).

Moderovať bude Fedor Blaščák a súčasťou bude opäť inštalácia jedného Filkovho diela (iba na jeden večer). Diskusia bude v angličtine bez prekladu.

A my sa tradične postaráme o malé občerstvenie v našom obľúbenom formáte “diskusia + večera”, kde sedíme spolu za jedným stolom. Budeme vám preto vďační, ak nám dáte svoju účasť emailom na info@novasynagoga.sk, aby sme vedeli navariť akurát.

Vstup je voľný vďaka podpore Fondu pre umenie, ale na občerstvenie privítame dobrovoľný príspevok.
Tí, ktorí sa zúčastnia všetkých šiestich stretnutí počas roka 2016, získajú od Fedora Blaščáka jedno originálne dielo od Stana Filka. Ďalšie termíny sú tiež nedele – 20. 11. a 11. 12. 2016.

stano_filko_4a

 

stano_filko_4

Monogramista T. D: Vo Filkovom stane

$
0
0

“…práve volal Dezider Tóth, že potrebuje ísť na dva roky do zenového kláštora a nie do Žiliny … fyzicky teda na diskusiu nepríde, ale pošle text – spomienku na Filka, ktoru napíše špeciálne pre nás. Dohodli sme sa, že dobre.” Najbližšie sa k Stanovi Filkovi vrátime v diskusii s Danielom Grúňom a Martinom Vongrejom v nedeľu 29. mája 2016.

VO FILKOVOM STANE
Začnem tým, o čom som už písal /hovoril/, a to opakovane, čo u časti čitateľov /poslucháčov/ vyvoláva averziu. Najradšej by o tom nepočuli, ­lebo to nezažili, ich život týmto darom nebol obdarovaný. Budem hovoriť o 60-tych rokoch 20. storočia.
V lete roku 1966 som maturoval na bratislavskej ŠUPKe. Mal som 19 rokov, vek kedy ste poznamenaný zraniteľnou citlivosťou, aká sa už nebude opakovať. Bol som prijatý k ďalšiemu štúdiu na VŠVU v Bratislave, s perspektívou stať sa profesionálnym umelcom. O svete súčasného výtvarného umenia som vedel to, čo sprostredkovali časopisy. Naživo som súčasné diela videl poskromne, to málo, čo sa postupne dralo cez povolenia strážcov konceptu socialistického umenia. Stalo sa, že som uveril, že postupnosť patrí k morálke vytvárania umeleckého diela. O svete súčasného umenia som najviac vedel cez literatúru, vizuálnu poéziu, film, absurdné divadlo. To ma urobilo stopárom a vycvičilo v rozpoznávaní, čo je umenie, predovšetkým, čo je umením mojej doby. Samozrejme k poznávaniu diel patrilo aj spoznávanie mien autorov. O mene Stano Filko som zaručene vedel skôr, než som naživo videl jeho dielo.
V mojom príbehu som poznal viacerých, ktorých doba podobne ako mňa vycvičila spoznávať, čo je súčasné umenie. Ale poznal som len málokoho, kto mal v sebe temer neomylnú citlivosť vycítiť, akú podobu bude mať umenie za rok, za dva, a k akým netušeným podobám sa otvorí. Stano Filko tento dar obdržal, vedel o ňom, dokázal za tušenými zmenami vykročiť a to tak razantne, že to v našich malých podmienkach /nezabúdajme na presvedčenie, že vývoj umenia podmieňuje postupnosť/, vyzeralo na hochštaplerstvo, na zradu ťažko vybojovaných pozícií postupne sa etablujúcej podoby moderného umenia vlažnej slovenskej varianty.
Bolo to niekedy v druhej polovičke 60. rokov, na výstave Socha piešťanskych parkov, keď som z kúpeľného mosta pozeral na raster sklenených trubíc, cez ktoré čerpadlá hnali nabranú vodu rieky Váh, len preto, aby ju na inom mieste, nezmenenú, vrátili rieke. Autorom objektu­enviromentu, bol Stano Filko. Ohromilo ma to. Nie že by som zapochyboval, či to je umenie, veď práce básnikov, najmä tých, ktorí vytvárali evidenčnú poéziu, ma pripravili na to, akú výpovednú hodnotu môže mať púha nemanipulovaná realita. Ale vo výtvarnom umení som doposiaľ nič tak radikálneho nevidel. S odstupom času by som mohol napísať, že ten mladý muž na moste zažil satori, stav nulového bodu, osvietenie, kedy vodu nabranú z rieky nezmenenú vrátili čerpadlá tej samej vode. Ale s malým dodatkom. Zmenilo sa niečo vo mne.
Moje bytie v 60. rokoch formovalo kresťanstvo a záujem o budhizmus. Dve veci z týchto “učení” o tom, čo tvorí dôvod nášho pobytu v kozme ovplyvnili môj život. A to natoľko neochvejne, že ani práca na vytváraní umeleckých diel, ani vnímanie umenia vytvoreného inými, ich nikdy neprevýšili. Z kresťanstva to bola viera, že princípom mojej spoluúčasti na kozmickom je láska. Z budhizmu to,­ že je ním súcit so živými bytosťami. Pochopíte, že som sa nemohol stať avantgardistom.

Pracovne som so Stanom Filkom prišiel do styku pri príprave 1. otvoreného ateliéru. Aj keď to bolo stretnutie smutno-groteskné. Alex Mlynárčik podmienil svoju účasť ­neúčasťou Stana Filka. A tak sa rozhodnutím Mlynárčika stalo, že Stano Filko na 1. otvorenom ateliéri chýbal. Paradox bol v tom, že iniciátor a organizátor Rudo Sikora sa vo svojej tvorbe viac a viac približoval tým podobám, ktoré niesla tvorba Stana Filka. Nebol to len motív kozmu, ku ktorému Sikora začína vysielať svoje posolstvá, ale aj jazyk a podoba, ktoré jeho výzvy v čase po roku 1970 nesú.
Stretnutia v dome na Tehelnej ulici číslo 32 pokračujú aj po 1. otvorenom ateliéri. Na nich už Filko nechýba. Sikora, Koller, Filko, Bartoš, Štrauss, Gazdík, Laky, Zavarský vedú nekončiace diskusie o možných podobách súčasného umenia. Výsledkom sú plagáty a skladačky, v ktorých textoch sa deklaruje, že výtvarné umenie má povahu výskumu, ako ju má práca vedca, teda aj s prognózami o možnom budúcom mieste umenia v spoločnosti. Ja som sa stretnutí nezúčastňoval.
Nechýbal som ale pri vzniku Symposion I. Názov mu dal Róbert Cyprich. Výsledkom bol plagát s dielami účastníkov. Na plagáte je prvýkrát prezentovaná skupina autorov Filko­Laky­Zavarský s Bielym priestorom. Reprodukované fotozáznamy realizácií inštalované a nafotografované v brnenskom Domě umění, v medzičase dvoch výstav.
O Bielom priestore len okrajovo, lebo je to na ďalšiu prednášku. Fotografie na plagáte Symposion I ešte ako tak zapadali do toho, čo sme vtedy vytvárali my ostatní. Objekty, priestorové inštalácie. Ale manifest! To už bolo niečo! Priznávam, so mnou to otriaslo.

V manifeste, v bode 1 sa píše: Naša tvorba je v protiklade k umeniu objektu, enviromentu, konceptu, hyperrealizmu, minimalartu, lyrickej a postgeometrickej abstarkcii, opúšťa predmetnú realitu a nesnaží sa získať poznanie o tomto svete.
Ak by som aj seba vygumoval, čo so Stanom Filkom, ktorý už pred Bielym priestorom vytvoril jedinečné svetom umenia oceňované realizácie tých podôb, ktoré prehlásenie manifestu neguje? Vnímal som to, akoby tam bolo napísané: Biely priestor je v protiklade k tomu, čo som ja, Stano Filko vytvoril. Po čase a teraz ale hovorím: No a čo? Či odmietnutie nie je hodné, aby spoluvytváralo autora? Vari nemáme z kabaly /Luria/ a zo zenbudhizmu sprostredkovanú cestu k poznaniu, ktorú umožní opustenie, obrat, skok? A v čom sa líši vkladanie Bieleho priestoru do Bieleho priestoru od vody načerpanej z rieky Váh a vloženej do tej samej rieky?
Biely priestor so svojím manifestom sa v slovenskom prostredí zčasti bagatelizoval, jeho význam sa marginalizoval, že sú to odozvy Malevičových teórii. Texty teoretikov na túto tému ale v 70. rokoch nevznikali. Pritom je zvláštne, že mlčanie nebolo z nepoznania. Veď minimálne dvaja teoretici mohli čítať Malevičove texty v originále. Tomáš Štrauss a Oskar Čepan. Asi tomu bolo tak, že naozaj to s Malevičom malo menej, než sme pripúšťali, alebo inak povedané hlásilo sa k niečomu súčasnému. Mám za to, že podobu slovenského umenia mojej generácie poznamenal Biely priestor ako nič iného. Poznamenal ju nielen malevičovským odkazom /aj také realizácie vznikali/ ale niečím, čo nájdeme v tvorbe viacerých autorov. Je to problém vkladania niečoho do niečoho. V širokom registri jazyka: kresby do kresby, maľby do maľby, objekt do objektu, fotografie do fotografie… Stačí prelistovať katalógy a monografie a tam to objavíte. Akoby nám naša životná situácia, k slobode sa hlásiaci život diaspory, vložený do života normalizačnej spoločnosti, legalizoval problém metabytia. Niečoho v niečom.
V príbehu slovenského umenia existujú vety, ktoré vyriekli výtvarníci a ktoré odzneli bez povšimnutia. Čo mňa neprestáva fascinovať je veta, ktorú povedal Julo Koller, Filkov generačný súpútnik. Koller povedal, že sa pokladá za prevtelenie Huga Balla. Ako vieme Hugo Ball bol iniciátor a účastník dadaistických večierkov. Rozumeli by sme, ak by Koller povedal, že sa pokladá za prevtelenie Kurta Schwittersa. Z charakteru tvorby by to bolo logické. Prečo ale Hugo Ball? Tu s umením nevystačíme. Hugo Ball po období dadaizmu vycúval z umenia, žil v ústraní a v najbližšom okolí bol pokladaný za svätca.
Stano Filko má viet neúrekom. Čo sú, komu sú adresované Filkove vety so zaumnými slovami, slovné novotvary, vpisovanie písmen do slov, ktoré výrok nevyjasňujú, ale činia z neho bľabot? Bľabot je reč kozmu, to vie /to hovorí/ súčasná veda o kozme. Do kozmu boli nasmerované aj Filkove úvahy o dimenziach. Ani neviem, pri ktorej vo svojich úvahách skončil, a do ktorej dimenzie prešiel po smrti, to netuším, ale stačí mi, že viem: zbytková energia značky Filko je tu, máme ju po ruke.

S dimenziami sa zapodieval vážne. Smrteľne vážne. Pri tomto konštatovaní zotrvajme. Nespomínam si, že by mal Filko zmysel pre ironizáciu, nadľahčovanie, vtipkovanie. Myslel to smrteľne vážne.
Osobitnú pozornosť si zasluhuje Filkov jazyk. Usilovanie o vizuálizáciu iných svetov nám ukazuje aj filmový priemysel. Pokiaľ všetke tie holywodske sci-fi vsádzajú na technické bravúry a perfektnosť, Filkovým jazykom je výtvarná “babráckosť”. V tom sú si podobní s Kollerom. “Babráckosť“ treba chápať ako to, čo sa nedá naučiť.
O Filkovi sa opakovane píše, že bol bytostný avantgardista. Súd o tom ponechávam kunsthistorikom. Pre mňa bol rozhodujúci Filkov heroický, niekedy až megalomanský zápas v bytí byť umelcom súčasným. Medzi bytím umelca v súčasnom svete a bytím umelca pre súčasný svet je ale rozdieľ.
Je Starý zákon, je Nový zákon a je Biely zákon. V Bielom zákone silami čakier oslovený Filko vo filme, ktorý o ňom nakrútila slovenská televízia, kráča po záhrade za ateliérom, z oboch strán podopieraný 9 barlami. Toto je to, čo ma opakovane pri stretnutí s dielom Stana Filka zasiahne: to snáď nie je možné! Pod jednou pazuchou má 5 barlí, pod druhou 4 barle. Každá z barlí je natretá farbou zodpovedajúcou jednotlivej čakre. Ak toto, toto podopieranie, nie je groteska, tak som nebol a nebudem. Ak toto nie je možnosť ako sa dostať do inej dimenzie, tak som nebol a nikdy nebudem. Ak tieto farbami čakier natreté barle nie sú anjelské krídla, tak som nebol a nikdy nebudem.
Čas, ktorý som žil a žijem, vytesnil z umenia dojatie.
Pre mňa, pre ktorého sú láska a súcitenie tými najvyššími hodnotami, odpovedám na Filkove gesto gestom dojatia.

Dlhý čas, od 60 rokov, kedy som sa z kúpeľného mosta díval na Filkove dielo, až po dnes, mám o jeho aktivite zvláštnu predstavu: Stano Filko stavia stan. Príde na zelenú lúku, postaví stan, aby rozhodol: tu je to miesto. Aby ste mi porozumeli: tu je miesto umenia. Nepotrvá dlho a Stano stan opustí, aby našiel iné miesto, ktoré predtým neexistovalo. Koľko nás je, ktorí sme v postavenom stane prenocovali, byvakovali. A koľko nás je tých, ktorí sme stan zbalili a priradili k svojmu vlastníctvu?
monogramista T.D
Brno, Židenice 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

HAPPSOC from Kveto Hecko on Vimeo.

Jakub Šimčik: Material für einen Prozess (pre Emila)

$
0
0

O vojenskej službe môjho otca padlo veľa protichodných tvrdení. Údajne strážil ako ostreľovač hraničný priestor medzi Bratislavou a Rakúskom.

Galéria Plusminusnula
vernisáž vo štvrtok 13. 10. 2016 o 18.00
výstava potrvá do ± 11. 11. 2016

Tvrdil tiež, že bol umiestnený ako vojenský poradca v Azerbajdžane a Angole, že cvičil palestínske milície a v Československu bol väznený v tábore nútených prác. Zvláštnosťou je, že on sám odišiel v roku 1988 z Ostravy do Švédska. Môj otec bol pohraničníkom aj utečencom.

Rozhodol som sa, že navštívim Archív bezpečnostných zložiek v Prahe a zistím o jeho historkách viac. Strávil som týždeň sledovaním propagandistických filmov a skúmaním fotografií hraničnej oblasti bez toho, aby som zistil čokoľvek konkrétnejšie o  vlastnej rodine. V posledný deň môjho výskumného výletu som sa dozvedel, že otec zomrel. Táto výstava je preto venovaná Emilovi.

Jakub Šimčik (1984, Ostrava, CZ).
Švédsky občan. Žije a pracuje v Lipsku, DE.
Študoval: (Meisterschüler) Fotografiu u Prof. Tina Bara a Intermedia u Prof. D’Urbano, Hochschule für Grafik und Buchkunst, Lipsko, DE a Fine Art Photography, Glasgow School of Art, Glasgow, UK.
Je zastúpený v zbierkach: Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Štátna zbierka umenia Drážďany), Sammlung Ivo Wessel.

 

Jakub Šimčik / Material für einen Prozess (pre Emila)

Many contradictory statements have been made about my father’s military service. He claimed to have patrolled the border area of Bratislava to Austria as a sniper. He also talked about being stationed in Azerbaijan and Angola as a military advisor, training Palestinian militias and being imprisoned in a forced labour camp in Czechoslovakia. The oddity is that he himself left Ostrava for Sweden in 1988. My father was both a refugee and a border guard.

I decided to visit the “Security Services Archive” in Prague to find out more about his stories. I spent a week looking through propaganda films and photographs of the border area without finding anything specific about my own family. On the last day of my research trip I received news that my father had passed away. This exhibition is therefore dedicated to Emil.

Jakub Šimčik was born 1984 in Ostrava, Czech Republic.
Swedish citizen. Lives and works in Leipzig, Germany.
Education: (Meisterschüler) Fine Art Photography with Prof. Tina Bara and Intermedia with Prof. D’Urbano, Hochschule für Grafik und Buchkunst, Lipsko, DE and Fine Art Photography, Glasgow School of Art, Glasgow, UK.
Collections: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sammlung Ivo Wessel.

Text: Jakub Šimčik

Translation: Michal Spáda

http://www.jakubsimcik.com

http://wertical.com/daily-2/jakub-simcik/

simcik-web

 

unnamed

 

stol2

Viewing all 486 articles
Browse latest View live