Quantcast
Channel: Nová synagóga
Viewing all 486 articles
Browse latest View live

Interview s Katarinou Burin: Pohrávať sa s neurčitosťou, pochybnosťami a zmätkom

$
0
0

Prvý výstavný projekt po dokončení rekonštrukcie Novej synagógy sme sa rozhodli venovať priestoru ako takému. Pozvali sme umelcov, architektov, vedcov, aby reflektovali Behrensovu tvorbu a modernu vzhľadom na súčasnosť. Počas apríla a mája postupne predstavíme, kto sú účastníci projektu a čím sa chcú zaoberať. Prvý rozhovor o pamäti, architektúre, cementových textúrach Bratislavy, fiktívnych a vytesnených hrdinoch modernizmu sme viedli s vizuálnou umelkyňou, bratislavskou rodáčkou a lektorkou na Harvarde Katarinou Burin.

TXT Katarina Burin, Ivana Rumanová
PICS Archív Katariny Burin

Z Bratislavy ste sa odsťahovali vo veku šesť rokov. Jednou z ústredných tém vašej práce je uvažovanie o tom, ako je história ovplyvňovaná rôznymi faktormi, vrátane osobných spomienok. Ako si teda pamätáte Bratislavu z týchto čias?

Moje najbezprostrednejšie spomienky sa týkajú povrchov budov a vonkajších priestorov. Napríklad si živo pamätám cementové bloky v parkoch a trávu prerastajúcu pomedzi ne. Tiež sa mi vybavujú priestranné dláždené plochy a betónové schodiská s výraznou, ale už pomaly blednúcou textúrou povrchu, čo bol myslím prípad väčšiny stárnucej betónovej architektúry v 80. rokoch. Zdá sa, že pre mňa existovala určitá korelácia medzi rodinnými a spoločenskými udalosťami, ktorých sme sa zúčastňovali s rodičmi a typom priestorov, v ktorých sa tie udalosti odohrávali: Pamätám si ich ako extrémne veľké, oficiálne a slávnostné, ale akýmsi podivným byrokratickým spôsobom.

Momentálne prednášate v Carpenterovom centre vizuálnych umení na Harvarde, ktoré je situované v budove navrhnutej Le Corbusierom, čo je jeho jediná realizácia v Severnej Amerike. Ako sú jeho ideály „dokonalej syntézy umení“ zažívané z pohľadu každodenného používateľa? Je niečo, na čo Le Corbusier pozabudol?

Veľmi oceňujem možnosť prednášať v tejto budove, vlastne sa tým cítim až trochu rozmaznaná, pretože je to naozaj úžasný a inšpirujúci priestor. Rozptyl svetla v priestore cez stenové konštrukcie typu brise soleil (slnolam) a ondulatórie je nádherný. Trochu iná vec je teplota a zvuk. V zime je dosť ťažké vyhriať priestor a zbaviť sa prievanu kvôli obrovským jednovrstvovým sklám. Zvuk sa v priestore odráža a reaguje spôsobom, kvôli ktorému je ťažké mať dve prednášky v tom istom čase tak, aby sa navzájom nevyrušovali. Ale to všetko sú skôr detaily, ktoré s radosťou obetujem za luxus priestrannosti, vzdušnosti, špecifickosti, pozornosti venovanej textúre, materiálom a detailom, ktoré len ťažko nájsť v iných budovách. V priestore sa narába s mierkou a proporciami pozoruhodným spôsobom; rozľahlé otáčavé dvere siahajúce od podlahy k stropu a celkové rozvrhnutie v tom najlepšom možnom slova zmysle vnášajú zmätenie medzi exteriér a interiér. Projekčné a seminárne miestnosti sú vďaka premyslenému dizajnu vybavené ideálnym sedením a osvetlením. Je to takisto veľmi multifunkčný priestor, ktorý dokáže flexibilne hostiť práce, chaotickú katedru umenia, usporiadanejšie umelecké výstavy, všemožné druhy performance, tanečných a zvukových podujatí. Študenti, fakulta aj návštevníci sú z Carpenterovho centra prevažne nadšení a inšpirovaní.

 

V jednom zo svojich projektov ste sa venovali tvorbe českej modernistickej architektky P.A. Molnár. Nebola som si istá, ale potrebovala som pár dní konzultácií s kamarátmi-architektami, aby mi potvrdili, že ide o fiktívnu postavu. Táto neistota ma veľmi bavila. Ako fungovala počas vašej výstavy?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo som vytvorila postavu fiktívnej architektky bolo práve pohrávanie sa s neistotou, pochybnosťami a zmätkom, aby som tak otvorila otázky ohľadne autoritatívnosti historických dokumentov. Počas výstavy ju veľa ľudí prejde s tým, že ide o skutočnú postavu, o ktorej predtým nepočuli a veľa iných sa nejako dovtípi, že ide o vymyslený príbeh. Oceňujem toto „aj-aj“, pretože na vnímaní umenia mám najradšej, keď sú veci mätúce, takže musíte všetko spochybňovať. To divákovi umožní prehodnotiť autoritu kanonickej histórie.

Čo okrem gendrových otázok bolo podľa vás vytesnené z histórie modernistickej architektúry?

Ďalší dôležitý prvok v PA projekte je tiež otázka autorstva. A nemyslím tým len známu kritiku “Veľkých” versus “Zabudnutých” postáv. Myslím tiež kolektívnosť, prácu štúdií. Fascinuje ma predstavovať si prínos tých ľudí na fotografiách, ktorí sú neznámi… ľudia v školách a ľudia v dielňach… a toto bol dôležitý podnet pre projekt PA. Samozrejme, že tá postava z fotografie má meno a životopis. Historik architektúry Sean Keller napísal vo vzťahu k tomuto nádherný text, kde sa zaoberá seba-invenciou známych postáv (používanie pseudonymov atď.) Možnože celá história stojí na mýtoch. Navyše, PA nemá jasný autorský štýl. Úmyselne je trochu eklektická, a to je v rozpore s akýmikoľvek falošnými výzvami k jednote.

Proces vytvárania hrdinov/hrdiniek je veľmi relevantná téma aj v kontexte Strednej Európy. Nie je to možný nástroj, ktorým sa malé krajiny vyrovnávajú so svojou okrajovou pozíciou a to spôsobom, ktorý môže byť buď seba-ironický alebo nacionalistický?

Áno, to je asi dobrá otázka, myslím, že je zaujímavé pohrávať sa s fikciou práve vo vzťahu k okrajovým oblastiam spoločnosti, pretože to poukazuje na to, ako veľmi málo vieme o niektorých oblastiach a ľuďoch. A to sa môže vzťahovať ku kultúre ako celku alebo k nášmu celkovému ponímaniu miesta. Z rôznych perspektív “čo ak” môžeme samých seba uvidieť jasnejšie.

 

Budete súčasťou prvého projektu po dokončení rekonštrukcie Novej synagógy, z čoho máme veľkú radosť. Okrem iného musíme teraz prísť na to, ako sa vysporiadať s komplikovanou históriou priestoru bez toho, aby sme produkovali dominantné historizujúce naratívy. Ako vidíte iné možné prístupy k histórii?

Rozhodli ste sa pozvať architektov a umelcov z rôznych prostredí a generácií, aby hneď na začiatku reagovali na priestor a v jeho rámci. Myslím, že to je výborný spôsob, ako otvoriť diskusiu, namiesto toho, aby ste ju uzavreli. Ak sa napriek tomu začne objavovať nejaká dominantná naratíva, potom to zrejme budete musieť rozbiť ešte viac. Zdá sa správne začať so špecifickými a rôznorodými pozvaniami, a toto snáď načrtne určité možnosti.

V máji budete v Novej synagóge viesť workshop pre študentov. Na čom by ste s nimi chceli pracovať?

Chcela by som sa pokúsiť určitým formálnejším spôsobom vizualizovať a dokumentovať osobné príbehy a skúsenosti študentov a na základe nich vytvárať fyzické modely. Model považujem za veľmi otvorenú a pátrajúcu formu. Spolu so študentami by som rada skúmala, ako môže architektúra občas fungovať ako svedok a svedectvo skúsenosti. Pre mňa osobne to tiež znamená prekročiť dva kontinenty a prepojiť sa s kultúrnou skúsenosťou krajiny, ktorú moja rodina opustila v roku 1981.

Katarina Burin je vizuálna umelkyňa a lektorka na Harvarde. Narodila sa v Bratislave a vo veku šesť rokov sa spolu s rodinou presťahovala do Toronta. Jej práca je formálne veľmi rôznorodá (kresby, modely, koláže, inštalácie), no dlhodobo sa zaoberá históriou architektúry, obzvlášť modernizmu, pozíciou žien v architektúre a možnosťami a limitmi historickej dokumentácie. Za prácu o fiktívnej brnenskej modernistickej architekte P. A. Molnár získala v roku 2013 James and Audrey Foster Prize.

 

 

14.-16. mája povedie Katarina Burin v Novej synagóge workshop pre profesionálov a študentov architektúry, umeleckých a humanitných smerov. Viac informácií o workshope a prihlasovaní tu: https://www.facebook.com/events/1484841004896184/


Študenti VŠVU: [HMOTA] / [MATTER]

$
0
0

 

Hmota tvorí podstatu vesmíru. Môže sa meniť na energiu, rovnako ako sa energia môže meniť na hmotu.

Workshop: od 11. 3. do 16. 3. 2017
Vernisáž v piatok 17. 3. 2017 o 18.00, výstava potrvá do ± 20. 4. 2017. 

Študenti z piatich ateliérov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pod vedením troch lektorov sa stretnú v Žiline, v priestoroch Novej synagógy a galérie Plusmínusnula, ako aktéri workshopu pod názvom [Hmota].
 
Workshop si dáva za úlohu materiálové laborovanie, objavovanie rôznych možností a nepredpokladaných súvislostí materiálov cez ich pochopenie a následné transformovanie do foriem, ktoré spájajú hmotu s ideou, časom, priestorom a prácou. Miešanie, liatie, meranie, váženie, sypanie, vnáranie, hĺbenie, ťahanie, stláčanie, spájanie a následné rozdeľovanie sú časti procesu do ktorého vkladáme energiu s očakávaním výsledku. Nebránime sa však ani metóde pokusu a omylu, pretože primárna je pre nás skúsenosť a samotný proces.
 
Ako píše Juhani Pallasmaa v knihe Myslíci ruka: „Proces má prednosť pred jeho výsledkom už preto, že výsledok je nemožný bez procesu.“
 
Výsledkom je skúsenosť a novonadobudnutá zručnosť, pochopenie a uchopenie princípov práce s materiálom, sústredenie pozornosti na samotnú hmotou a proces vytvorenia objektov, ktoré nepriamo alebo priamo vytvárajú vzťah medzi sebou, priestorom galérie a v neposlednom rade aj vzťah medzi objektom, autorom a divákom.
Txt: Lucia Gašparovičová
 
Vystavujúci a účastníci workshopu: Oleksandra Bakushina, Nikola Balberčáková, Simona Gottierová, Alžbeta Halušková, Renáta Pinterová, Dušan Prekop, Emil Softič, Jozef Vančo
 
Lektori: Jaroslav Kyša, Lucia Gašparovičová, Ján Gašparovič
Spolupráca: Ľubo Šoška, Anton Čierny
 

Projekt podporila Nadácia Tatra banky: Grantový program Viac umenia

Výstavy galérie Plusmínusnula z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

Galéria Plusmínusnula
J. M. Hurbana 220/11, 010 01
otvorené v pracovné dni: 12.00 – 17.00

Students of AFAD: [MATTER]

Matter forms the essence of the universe. It can be transformed into energy, and energy can be transformed into matter.

Students of five studios of the Academy of Fine Arts and Design (VŠVÚ) in Bratislava met in Žilina under guidance of three instructors, on the premises of the New Synagogue and the Plusmínusnula Gallery to take part in the [Matter] workshop.

The workshop aims to work with materials, to discover various possibilities and unexpected connections between them by understanding them and subsequently transforming them into forms which merge matter with ideas, time, space and labor. Mixing, pouring, measuring, weighing, dipping, hollowing, pulling, pushing, connecting and separating all form parts of the process into which we invest energy in expectation of results. We nevertheless do not shrink from using the trial and error method, either, because our primary focus is on the experience and the process itself.

As Juhani Pallasmaa wrote in his book The Thinking Hand: “The process takes precedence over its results, if only because the latter is impossible without the former.”

The result involves experience and newly learned skill, understanding and grasping the principles of working with material, of focusing one’s attention on the matter itself and the process of creation of objects which, directly or indirectly, form relationships between themselves and the space of the gallery; between an object, its author and the audience.

Workshop and exhibition participants: Oleksandra Bakushina, Nikola Balberčáková, Simona Gottierová, Alžbeta Halušková, Renáta Pinterová, Dušan Prekop, Emil Softič, Jozef Vančo

Instructors: Jaroslav Kyša, Lucia Gašparovičová, Ján Gašparovič

Collaborators:  Ľubo Šoška, Anton Čierny

The project was supported by the Tatra banka Foundation: the “More Art” grant program

Exhibitions in the gallery were supported by public resources granted by the Slovak Arts Council

Preklad: Michal Spáda

foto: Kathrine Thude, Peter Snadík

Viac fotografií z výstavy nájdete na stránke Galéria Plusmínusnula.

Koncert pre všetkých, ktorí pomohli s rekonštrukciou

$
0
0

 

Iné “otvorenie” už neplánujeme. Takže toto bude ten deň.

piatok 12. mája 2017, 19.00
koncertné uvedenie skladby s menami “nesmrteľných”

Šesť rokov sme rekonštruovali Novú synagógu v Žiline. Pomohli nám všetci, ktorí mohli, prispeli nórske i európske fondy, ministerstvo kultúry, mesto, nadácie, futbalisti, veľkí i menší sponzori, výrobcovia stavebných materiálov, … ale títo ľudia prispeli najviac. Nie sumou, ale tým, že naozaj ukrojili zo svojho súkromného rozpočtu alebo času. Preto sú nesmrteľní a preto vznikla táto hudobná skladba, v ktorej sme sa snažili zachytiť každé meno darcu alebo dobrovoľníka za posledných šesť rokov. Napísal ju skladateľ Marek Piaček a nahrali ju členovia mužského zboru Octet Singers pod vedením Jozefa Chabroňa. Bude navždy znieť v múroch, stačí priložiť ucho k stene. A v piatok 12. mája ju zaspievajú naživo v Synagóge, meno po mene – a tých mien je takmer tritisíc. Bude to zvláštny koncert a bude iba raz – bude to slávnostné otvorenie nového kultúrneho priestoru, hoci ešte nie je všetko na stavbe hotové. Budeme radi, ak budete pritom.

Súčasťou bude výber z fotografií Dalibora Adamusa, Mareka Jančúcha, Natálie Zajačikovej, Petra Snadíka a Richarda Kohlera, dokumentujúci šesť rokov stavebných a reštaurátorských prác a prvých kultúrnych podujatí v rámci tzv. pootvorení.

Vstupné je dobrovoľné, ale kvôli obmedzenej kapacite prosíme o rezerváciu miest vopred emailom na info@novasynagoga.sk.

Ďakujeme.

Fotografia Ľuba Bechného z prvého pootvorenia v roku 2012, aby ste mali s čím porovnať, keď prídete na otvorenie.

Iva Bittová &Čikori

$
0
0

 

Po tretíkrát prichádza fenomenálna česká speváčka a huslistka s koncertom do Novej synagógy a po tretíkrát s iným programom. Godárova skladba Mater so speváckym zborom v roku 2013, Bartókove Slovenské spevy so sláčikovým kvartetom v roku 2016 a teraz s autorskými piesňami s Vladimírom Václavkom a kapelou Čikori.

utorok 23. 5. 2017
koncert

V novom albume At Home skvelým spôsobom nadväzujú na legedárne Biele Inferno a to nielen obsadením či poetikou, ale aj svojou piesňovou formou a celkovým zvukom nahrávky. Kapelu Čikori tvorí okrem Vladimíra Václavka (gitary), Jaromír Honzák (kontrabas), Oskar Török (trúbka), Antonín Fajt (klavír) a ďalší hosťujíci muzikanti. Nahrávalo sa v zlínskom štúdiu V a mastering albumu urobil v newyorskom štúdiu AREA 52 rešpektovaný Dave Cook (napr. Nick Cave, David Bowie,, Alanis Morissette, alebo Radiohead). Práca na novom albume trvala dva roky. “Pre mňa je inšpiráciou príroda a domov a táto atmosféra sa celkom určite podarila zaznamenať na tejto platni,” hovorí Iva Bittová.

Hudba na albume autorsky patrí Ive Bittovej a celým Čikori. Z deviatich textov tri napísal Karel David, jeden napísal Vladimír Václavek, jeden pridal Richard Müller a na nahrávke sú aj tri anglické texty. Text k piesni A Paper Cone napísal renomovaný londýnský kritik, rozhlasový redaktor, príležitostný básnik a znalec východoeurópskej hudby Ken Hunt: “Je rok 2006, rozprávam Ive o svojom písaní textov pre niekoľko dosť dobrých hudobníkov. Jej hnedé oči sa pýtajú, či… V to popoludnie U Osla v Kolébce, pri obede a troch pivách, píšem texty pre naše prvé dve spolupráce. Je to začiatok niečoho nového. Papierový kornút je text, ktorý som začal písať v dobe, kedy som nemal ani poňatia, že Iva a ja niekedy budeme skladať spoločne. Je pre mňa sestrou, ktorú som nikdy nemal. Ako sa hovorí v klasickej indickej hudbe, je mojou sestrou v hudbe.”
www.ivabittova.com
Vstupné: 13,00 / 10,00eur
Predpredaj na http://drhorak.sk/?con=2718 alebo na http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/10185/iva-bittova-a-cikori–at-home

Ramon Feller (CH): qwertz (click)

$
0
0

Motor predstavuje praprincíp pohybu a hnaciu silu, ktorá nejakým spôsobom ženie pohyb stroja. Z toho sa dá usúdiť, že všetko, čo sa hýbe, je “pasívne”: či už je to človek alebo stroj, nemá moc rozhodovať nad vlastnou dynamikou a je púhym transformátorom jednej energie na inú.

Galéria Plusmínusnula
Vernisáž vo štvrtok 27. 4. 2017 o 18.00.
Výstava potrvá do ± 26. 5. 2017.

Motor predstavuje praprincíp pohybu a hnaciu silu, ktorá nejakým spôsobom ženie pohyb stroja. Z toho sa dá usúdiť, že všetko, čo sa hýbe, je “pasívne”: či už je to človek alebo stroj, nemá moc rozhodovať nad vlastnou dynamikou a je púhym transformátorom jednej energie na inú.

www.ramonfeller.ch

An engine represents the primal principle of movement and stands for that driving force which in some way drives the movements of a machine. Hence, whatever moves can be seen to act in a “passive” manner: whether man or machine, they have no power of decision over their own dynamics and are mere transformers that change one form of energy into another.

Preklad: Michal Spáda

Výstavy galérie Plusmínusnula z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

Galéria Plusmínusnula
J. M. Hurbana 220/11, 010 01
otvorené v pracovné dni: 12.00 – 17.00

Futurikon 2

$
0
0

 

Interaktívna prezentácia nových technológií, za ktorými stoja slovenské firmy alebo školy.

utorok 17. 5. 2017, 9.00 – 14.00

Po nadšení, s akým odchádzali návštevníci prvého ročníka Futurikonu, sa tešíme, že vás môžeme opäť pozvať do Novej synagógy stať sa na chvíľu súčasťou našej modernej technologickej budúcnosti, ktorá nie je vôbec taká vzdialená ako by sme si mohli myslieť. Ste zvedaví? Chceme vás vidieť všetkých, aj s vašimi deťmi, priateľmi, rodičmi. Príďte na druhý ročnik futurologickej konferencie Futurikon a ocitnite sa na okamih v budúcnosti. Dotknite sa vlastnými rukami technológií, ktoré zmenia náš svet. Chystáme pre vás zážitok, súťaže, zábavu a reálne fungujúce zázraky blízkej budúcnosti, ktoré budú čakať na to, ako ich preskúmate.

Akciu organizuje Vedecko-technologický park Žilina a Banka Žilina.

www.futurikon.sk

Vstup voľný, ale ak chcete prísť ako školská skupina, registrujte sa vopred, kapacita je obmedzená.

 

Fotografie z minulého ročníka Futurikonu nájdete na www.Flickr.com/NovaSynagoga

Krása a hnus na Bábkovej Žiline

$
0
0

Jubilejný piaty ročník festivalu slovenských profesionálnych bábkových divadiel uvedie 20 bábkových produkcií kamenných i nezávislých bábkových divadiel. Organizátorom je Bábkové divadlo Žilina a okrem ich sály sa bude hrať v v klube Labyrint, na Stanici Žilina-Záriečie, na Mariánskom námestí, v Budatínskom parku, a predstavenie Krása a hnus zoskupenia Med a prach uvedie festival u nás v Novej synagóge.

streda 17. 5. 2017, 21.30
Med a prach: Krása a hnus
divadelné predstavenie

„Krása a hnus“ je najnovším projektom autorského zoskupenia „Med a prach“, zloženým z troch samostatných diel. Jeho prvá časť, scénické dielo s podtitulom „Nezastupiteľnosť nepomenovateľného“, sa pohybuje na hranici medzi inštaláciou, performanciou a inštalovaným koncertom. Pri jeho uvádzaní sa v každom meste vyhľadávajú osobité priestory, ktoré dotvárajú celkový kontext diela. Zrekonštruované i dlhodobo nerekonštruované historické objekty, industriálne budovy, múzeá, galérie atď.

Libreto, hudba, vizuálny koncept, réžia: Andrej Kalinka

Sochy, maľby, objekty: Juraj Poliak

Kostýmy, objekty: Ivan Martinka

Reštaurovanie: Michaela Poliaková

Účinkujú: Andrea Ballayová, Ludovic Cohen, Mária Danadová, Andrej Kalinka, Miriam Kalinková, Lucia Korená, Ela Lehotská, Ivan Martinka, Juraj Poliak, Michaela Poliaková

Dĺžka predstavenia: 90 minút
Veková kategória: dospelé publikum
Vstupné: 5,00 / 3,00 eur

Okrem tohto predstavenia, budú u nás v Synagóge v prípade nepriaznivého počasia aj outdoorové predstavenia z Mariánskeho námestia:

štvrtok 18. 5. 2017, 14.30 – Bábkové divadlo Žilina: Škaredé káčatko (mokrý variant Nová synagóga) 

piatok 19. 5. 2017, 14.00 – Divadlo pod balkónom: Fónka a Tónka z Gramofónie (mokrý variant Nová synagóga)

Celý program festivalu, ktorý potrvá od 17. do 20. mája 2017 nájdete na webstránke Bábkového divadla Žilina – www.bdz.sk.

Pracovná výstava

$
0
0

 

Prvý výstavný projekt po rekonštrukcii Novej synagógy prepojí fyzickú prácu, umeleckú a architektonickú reflexiu.

Otvorenie výstavy: 9. – 10. jún 2017
Trvanie výstavy: 11. jún – 22. júl 2017

Bolka, Katarina Burin, Martin Groch, Tomáš Libertíny, Jakub Kopec, Martin Piaček, PLURAL, Magda Stanová, Studio Miessen, Peter Szalay, The Society for Nontrivial Pursuits, Martin Zaiček

Kurátor: Ivana Rumanová

Pracovná výstava je našim pokusom, ako sa vysporiadať s priestorom Novej synagógy. S jeho váhou, historickou a architektonickou, s jeho krásou a významom, s mierou jeho pamiatkovej ne/dotknuteľnosti a aj s dokončením jeho rekonštrukcie, ktoré nás teší a zároveň núti premyslieť, aký typ kultúrneho priestoru otvárame. Pre koho, z akých zdrojov, za akých podmienok. Chceli sme, aby umelecká a teoretická reflexia neboli oddelené od fyzickej práce na rekonštruckií, ale aby boli jej špecifickou súčasťou. Rezidencie prizvaných umelcov, architektov a teoretikov zo Slovenska aj zahraničia sa preto uskutočnili paralelne s poslednými rekonštrukčnými prácami. Spolu s nimi aj so širokou verejnosťou skúsime počas Pracovnej výstavy uvažovať, ako možno pristupovať k Behrensovi a k modernistickej architektúre bez toho, aby sme skĺzli k nekritickej adorácii. Ako spracovať komplikovanú históriu Novej synagógy a nevytesniť pri tom niektoré jej vrstvy. Skúsime premyslieť, ako pôvodne hierarchizovaný a sakrálny priestor komunikuje s víziou otvorenej kultúrnej inštitúcie. A takisto špekulovať o radikálnej zmene perspektívy, ktorá smeruje od človeka k zvieratám, algoritmom, umelej inteligencií, mikroorganizmom a iným ne-ľudským faktorom v umení, filozofií, dizajne, ale aj v každodennosti. Od modernistických vízií univerzálneho ľudského pokroku sa tak dostávame k súčasným posthumánnym teóriám, ktoré hlásajú, že antropocén končí. A to by na začiatok stačilo.

 

 

Program otvorenia výstavy:

9. jún

18:00 – Vernisáž
19:00 –  BolkaTuneback. Performance.
Profesionálni operní speváci Eva Šušková a Peter Mazalan zápasia so softvérom a prostredníctvom neho. Vzájomné dolaďovanie a doťahovanie. Ľudský hlas verzus algoritmické krivky.

10. jún

15:00 – Martin ZaičekTelo v architektúre. Komentovaná prehliadka Žiliny a jej telu naklonených, aj telo-disciplínujúcich zákutí v sprievode architekta a profesionálneho rekreanta.
17:00 – Peter Szalay, Martin Piaček. Diskusia o prístupoch k histórii v postfaktuálnej dobe.
18:00 – Ivan Horáček. Prednáška surrealistu a profesora Prírodevedeckej fakulty na Karlovej Univerzite o iných ako ľudských formách estetického vnímania.
20:00 – The Society for Nontrivial Pursuits. Séria multimediálnych performance z Berlína. Svetlo, zvuk, jednotky a nuly reagujúce na priestor a históriu Novej synagógy.
22:00 – Kabal (Evocative Objects/Junction). DJ set a očistná party.


Jana Bernartová: Tekuté kryštály R0G0B255

$
0
0

Výstava Tekuté krystaly R0G0B255 je součástí stejnojmenného projektu, který Jana Bernartová v současnosti rozvíjí a který se věnuje problematice digitálních barev a jejich interpretace. Digitální barva je ze své podstaty virtuální, na různých zařízeních a v různých výstupech se tedy realizuje odlišně.

Galéria Plusmínusnula
Vernisáž vo štvrtok 1. 6. 2017 o 18.00.
Výstava potrvá do ± 14. 7. 2017.

Relativita existence barev, které dost možná postrádají platónský základ absolutních idejí, jelikož podléhají proměnlivosti percepčního rámce (a to jak fyziologicky, tak v důsledku kulturních a jazykových systémů, jak ukázal např. Ludwig Wittgenstein), je v souvislosti s digitálním přenosem ještě zdůrazněna. Univerzální digitální barva vyjádřená neměnným kódem má při výstupu z „černé skříňky“ různé „inkarnace“, které vůči svému dokonalému digitálnímu předobrazu vykazují různé odchylky. Ty však nemůžeme vnímat jednoduše jako chyby – jak tvrdí sama autorka: „V odkazu na základní vlastnosti digitálního díla podle teoretika Lva Manoviche může dílo koexistovat v různých verzích současně a je modulární. Digitální data, v jejich vizualitě i nevizualitě, jsou pro mne jakousi alfou i omegou – ústředním tématem zájmu.“ Iluzorní představa absolutního ideálu je tedy i ve vztahu k digitálnímu médiu nahrazena koexistencí mnohosti realizovaných verzí.

Pod kódem v názvu výstavy se ukrývá konkrétní typ modré, kterou mnoho zobrazovacích zařízení (především projektory, ale také některé typy televizí nebo monitorů) využívá v základním nastavení při spuštění přístroje nebo v úsporném režimu, a to z čistě praktického hlediska – tato barva totiž nejméně opotřebovává světelný zdroj. Současně jde o barvu, která se v podstatě překrývá s tradičně oblíbeným odstínem modré, s ultramarínem. Historie této ikonické barvy (která měla po staletí své pevné místo v malířství Západu i Východu i v křesťanské ikonografii a jejíž proslulost ve 20. století vyvrcholila v symbolickém aktu přivlastnění daného odstínu Yves Kleinem coby IKB) tedy pokračuje i dnes skrze její využití ve sféře „nových médií“.

Jana Bernartová zvolila jako výstupy pro výstavu v Galerii Plusmínusnula dvě základní formy: projekci a tisk. Moment remediace digitálních dat do podoby hmotného artefaktu se soustředí do samotného výstavního bookletu, který tak funguje na hranici užitého předmětu (nosič informací) a díla, které je nedílnou součástí výstavy. Mediálně přímočařejší je inkarnace R0G0B255 prostřednictvím projektoru – i toto minimalistické řešení ale dokazuje relativitu světelného výstupu. Umělkyně navíc samotnou projekci naprogramovala tak, aby reagovala v reálném čase na přítomnost návštěvníků galerie a na barevné spektrum (přesněji škálu odstínů modré barvy), které se s jejich přítomností či absencí mění.

Kurátorka: Tereza Jindrová

Preklad: Michal Spáda

Špeciálne poďakovanie za programovanie projektu: Jan Horváth

Výstavy galérie Plusmínusnula z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

Galéria Plusmínusnula
J. M. Hurbana 220/11, 010 01
otvorené v pracovné dni: 12.00 – 17.00

 

Sprievodný program k výstave: 

Tereza Jindrová a Jana Bernartová:

komentovaná prehliadka výstavy: piatok 30. jún 2017 – 17:00 (miesto: galéria Plusmínusnula, J. M. Hurbana 11, Nová synagóga)

komentovaná prehliadka výstavy: sobota 01. júl 2017 – 18:00 (miesto: galéria Plusmínusnula, J. M. Hurbana 11, Nová synagóga)

Andrea Průchová: Hyperbarva:

prednáška: piatok 30. jún 2017 – 19:00 (miesto: kontajner Stanica Žilina -Záriečie)

Prednáška nadväzuje na pojem “hyperikony” u francúzskeho filozofa nových médií Pierra Levyho. Skúma premenu pochopenia farby v digitálnom prostredí prostredníctvom zavedenia experimentálneho, pracovného konceptu “hyperfarba” v kyberpriestore. Bez vône chemického základu, s názvom rozpusteným v čísle odvodenom od jazyka jednotiek a núl – aké kvality získava či stráca digitálny farebný́ kód? Kedy začne byť čierna out a RGB modrá in? A prečo už nebudeme potrebovať paletu farieb, pokiaľ máme jednu “hyperfarbu”?

 

Jana Bernartová: Liquid Crystals R0G0B255

The exhibition Liquid Crystals R0G0B255 is a part of the eponymous project currently developed by Jana Bernartová which focuses on the issue of digital colors and their interpretation. Digital color is virtual in its very nature, and is therefore realized differently on different devices and different displaying methods. The relativity of existence of colors which may very well lack the Platonic essence of absolute ideas, being subject to changeability of the framework of perception (physiologically as well as due to cultural and language systems used, as was pointed out for instance by Ludwig Wittgenstein) is made even more evident in relation to digital transfer. The universal digital color expressed by means of unchanging code has, once it leaves the “black box”, various “incarnation” which show various deviation from their perfect digital archetype. These deviations nevertheless cannot be seen merely as defects – as the author herself says: “Given the fundamental properties of a digital work as defined by the theoretician Lev Manovich, several versions of a work may coexist at once and be modular.” Digital data, in its visual and non-visual form are to me a sort of alpha and omega – the central point of my interest.” Therefore also in relation to digital media, the illusory concept of an absolute ideal is replaced by coexistence of a plurality of realized versions.

The code included in the exhibition’s name hides a concrete type of the color blue, the one which many display devices (mainly projectors, but also certain types of TV or computer screens) use in their default setting when the device is turned on or in stand-by mode, for a purely practical reason – this color minimizes wear of the light source. the color is at the same time essentially identical to the traditionally popular shade of blue, ultramarine. The history of this iconic color (which has had its firm place for centuries in Western and Eastern painting as well as in Christian iconography and whose fame reached its peak in the 20th century in the symbolic act of its adoption by Yves Klein as IKB) therefore continues even today through its use in the field of “new media”.

Jana Bernartová chose two basic forms of output for the exhibition in the Plusmínusnula Gallery: projection and print. The moment of remediation of digital data into the form of a tangible artifact will focus in the actual booklet of the exhibition which will therefore function on the borderline between an applied object (medium for information) and an artwork forming an inseparable part of the exhibition. A more straightforward media incarnation of R0G0B255 is realized through a projector – even this minimalist solution nevertheless proves the relativity of a light-based output. The artist moreover programmed the projection so that it reacts to presence of gallery visitors in real time as well as to the color spectrum (or more precisely the spectrum of shades of blue) which changes with their presence or absence.

Curator: Tereza Jindrová

Translation: Michal Spáda

Related events:

1. Tereza Jindrová and Jana Bernartová:

Guided tour of the exhibition: Friday 30 June 2017 – 5:00 p.m. and Saturday 1 July 2017 – 6:00 p.m.  (at: Plusmínusnula Gallery, J. M. Hurbana 11, Nová synagóga)

2. Andrea Průchová: Hypercolor:

a lecture: Friday 30 June 2017 – 7:00 p.m. (at: the container at Stanica Žilina -Záriečie)

Počas rezidencie som pribral tri kilá. O modernizme a telesnosti s architektom Martinom Zaičkom.

$
0
0

Predstavujeme postupne rezidentov Pracovnej výstavy – ďalším je architekt Martin Zaiček, ktorý sa okrem iných aktivít na poli architektúry, umenia a aktivizmu venuje spolu s Andreou Kalinovou ako iniciatíva Opustená (re)kreácia zanedbanej, opustenej alebo ohrozenej architektúre 20. storočia (najmä rekreačným objektam modernizmu ako  kúpele, hotely a podobne).  Pre Pracovnú výstavu pripravuje Komentovanú prehliadku Žiliny, prvá bude v rámci otváracieho víkendu výstavy v 10. júna 2017. Viac sa dočítate v krátkom rozhovore.

TXT Martin Zaiček, Ivana Rumanová
PICS Kathrine Thude

V rámci Pracovnej výstavy sa zaoberáš tým, ako modernizmus pristupuje k telu, aké možnosti a limity mu vytvára. Ako konkrétne sa dá takáto téma skúmať v Žiline? Čoho všetkého si všímaš?

Architektúra je podľa jednej veľmi konzervatívnej definície ,,formou prístrešku pre ľudské aktivity, ktorý chráni pred nepriazňami prostredia”. Takto nejako sa to vštepuje študentom architektúry na vysokých školách. Je pravdou, že architektúra vznikala z potreby človeka pretvoriť prostredie a uľahčenie života v ňom. Zabúda sa však, že práve telo bolo pôvodne limitom aj mierou tohto prostredia. Dnes je architektúra technokratizovaným odvetvím, kde je telesnosť prítomná prenesene v súbore noriem. Postupne sa z nej v priebehu dejín vytratila zmyslovosť a zmyselnosť, ktoré ustúpili zraku, a ten sa stal tvorcom aj hodnotiteľom architektúry. Modernizmus k tomu prispel nemalou časťou, aj keď netreba zabúdať, že architektúru vytvárajú v prvom rade architekti. Vzťah človeka k svojmu telu je prítomný všade. Prostredie, v ktorom žijeme, je prostredím, ktoré sme sami vytvorili, aj Žilina je takýmto miestom. Je potrebné byť vnímavý a sledovať ľudskú interaktivitu a performativitu tela v architektúre, o tom bude prechádzka v rámci programu Pracovnej výstavy.

Dajú sa do výskumu telesnosti v architektúre zahrnúť iné zmysly ako dominantný zrak?

Aj keď sa to dnes javí ako ťažko predstaviteľné, architektúra vždy bola senzuálnym priestorom. Na jej obsiahnutie boli potrebné aj iné zmysly, a to predovšetkým hmat, ale aj čuch a sluch. Moderná architektúra, najmä tá povojnová a aj tá súčasná, však už výhradne preferujú oko ako zmyslový orgán, ktorým architektúru vnímame. Zrak je tiež jediný zmysel, ktorý je prítomný pri samotnom navrhovaní domov architektmi. To je na škodu, nakoľko architektúru tak oberajú samotní architekti o komplexnosť, čo v neposlednom rade komplikuje aj vzťah človeka – užívateľa k prostrediu a k architektúre, ktoré obýva.

K telesnosti sa viaže pôžitok, ale aj choroba, krehkosť, zraniteľnosť. Ako modernizmus pristupoval k tejto stránke telesnosti?

Chorobnosť, práve tá fyzická, ukrytá v baktériách bola vlastne spúšťačom v procese tvorby modernej architektúry. Keď v roku 1906 postavil Otto Wagner viedenskú Postsparkasse, bola to prelomová stavba hygienickej sterility. Strach z mikróbov začal architektúru v 20. storočí smerovať k používaniu materiálov, ktoré sú sterilné alebo sa ľahko čistia. Taktiež sa veľa hovorilo o zdravom prostredí, plnom slnka a svetla. Odzvonilo tak tmavým kútom a dreveným povrchom a na svet prichádza vek skla, ocele a syntetických materiálov. Treba však podotknúť, že táto zmena priniesla aj želané výsledky. Krehkosť a zraniteľnosť sú naopak veľmi lyrické vlastnosti, citľné v architektúre aj ako ľahkosť a otvorenosť. Tieto je možné číťať práve v avantgardných prúdoch moderny a obzvlášť vo funkcionalizme. Sú to zároveň motívy, ktoré napomáhali vzťahu tela a architektúry. Pokiaľ chorobnosť a jej doslovné odstránenie z architektúry má skôr humanistický modernistický motív, naopak útok na krehkosť a zraniteľnosť je vlastná totalitným režimom. V architektúre nájdeme jej reprezentácie v štýloch socialistického realizmu alebo monumentalizmu tretej ríše.

Nová synagóga je pôvodne sakrálny a hierarchizovaný priestor, v ktorom sa snažíme vybudovať otvorenú kultúrnu inštitúciu. Je toto napätie čitateľné v samotnom priestore?

Ten hierarchizmus je v Novej synagóge prítomný ako historická rovina, ktorá je však už minulosťou. Pôvodne sakrálny priestor – priestor sakrálnej performativity bol limitovaný pre vopred daný pohyb človeka, jeho rozmiestnenie v priestore a dokonca podmienený rodovou segregáciou. Avšak tieto limity sú viac určené sociálnymi vzťahmi, než limitmi samotnej architektúry. Preto Nová synagóga bude tak otvorenou kultúrnou inštitúciou, ako sama chce a koľko jej dovolia jej vlastné fyzické limity.

V našej komunikácii pred rezidenciou si spomenul, že keby si býval v hoteli, a nie u známeho, tak by to asi výrazne zvýšilo produktivitu tvojej práce. V súvislosti s tým ma napadlo, či jednou z dôležitých funkcií kultúrnej inštitúcie v súčasnosti nemôže byť práve odolávanie tlaku produktivity a experimentovanie s inými formátmi spolu-práce. Čo myslíš?

To konštatovanie samozrejme vychádzalo z vlastnej ambície – potenciálu štúdia a produktivity pred samotným začiatkom rezidencie. Ako vieme, tieto ambície vždy narazia na realitu a okolnosti, a ešte viac na vlastné fyzické limity. V konečnom dôsledku je však dobré, že sa moja rezidencia nakoniec uberala smerom k vzájomnej interakcii na úkor izolovanosti. Práve dialóg je tou formou spolupráce, ktorú spomínaš. Na rezidencii, aj takejto krátkej, je však cenné to náhle vytrhnutie zo stereotypu a otvorená možnosť výmeny a konfrontácie s novými ľuďmi a prostredím.

 

Komentovaná prehliadka Žiliny s Martinom Zaičkom sa uskutoční počas otvorenia Pracovnej výstavy, 10. júna 2017 o 15:00. Celý program otváracieho víkendu výstavy nájdete na www.novasynagoga.sk/pracovna-vystava.

 

Zvuk, ktorý sa nevystavuje.

$
0
0

Ďalším rezidentom Pracovnej výstavy je hudobný skladateľ a performer Bolka. V roku 2016 ukončil šúdium na Inštitúte sonológie v Haagu a vo svojich inštaláciách v Novej synagóge ho zaujíma “nemiestnosť” či absencia zvuku. Jeho performance Tuneback v2 pripravené v spolupráci s opernými spevákmi Evou Šuškovou a Petrom Mazalanom môžete vidieť počas otváracieho podujatia výstavy, v piatok 9. júna o 19.00.

TXT Bolka, ir
PICS Archív

Naskakuje ti pri spojeniach site-specific a fenomenológia zvuku husia koža?

Ak sa bavíme o sound-arte ako zvuku, ktorý sa “vystavuje”, tak áno. Viac ako fixovať zvuk na miesto/priestor a zhmotňovať ho, ma lákalo siahnuť po poetických prostriedkoch a pracovať s ním tak, aby bol prítomný bez toho, že by na seba fyzicky upozorňoval.

 

V inštalácii Lapač na osy a sršne tematizuješ radikálnu absenciu zdroja zvuku. Navrhol si ju pred tým, ako sme vedeli, že v priestore synagógy budú počas Pracovnej výstavy prítomné včely. Čo s tým, aby sa absencia nezmenila na nechcenú nadprítomnosť?

Gazdiné a gazdovia na internete radia pridať do sirupu kvapku octu. Ocot vraj včely odpudzuje, no osám nevadí. Sirup možno nahradím pivom. Tak sa do pasce nedostane ani svojská včielka s prekonaným odporom voči octu. Názov inštalácie vylučuje včely a interiér vylučuje ako osy, tak aj sršne, takže verím, že sa ničomu nič nestane a nazvučený lapač bude zívať prázdnotou.

 

Nie je delenie hmyzu na užitočný a neužitočný veľmi antropocentrické?

Je. Ale myslím, že ho viac delíme na (ne)užitočný a otravný. Na tom spomenutom fóre niekto písal, že aj osy sú užitočné a dokonca pracovitejšie ako včely. Niekto mi tiež rozprával o tom, ako sa slovenské sršne vyvážajú do zahraničia. Takže nejako užitočné budú aj tie hlučné, obrie sršniaky, ktoré nemajú problém zožrať včelu počas práce.

 

Vo svojich inštaláciách na výstave pracuješ s analógovými, klasickými až nostalgickými technológiami typu cukrová pasca v plastovej fľaši alebo detský kelímkový telefón. Zdá sa mi, že ťa fascinujú viac ako objekty, než ako médiá zvuku. Sedí to, alebo to nemá zmysel oddeľovať?

Fascinujú ma ako objekty, ktoré dokážu dráždiť pamäť, či predstavivosť, a tým pádom mi prídu zaujímavé aj ako médiá.

 

V performance Tuneback budú profesionálni operní speváci zápasiť so softvérom aj prostredníctvom neho, pričom sa nedá určiť, či sú manipulatívnejší ľudia, alebo technológie. Alebo dá?

To je dobrý postreh. Ťažko povedať. Mieru manipulácie asi určí miera disciplíny interpretov. Ja neviem… táto úvaha mi dosť pletie hlavu.

 

Toto performance si už raz uskutočnil ako svoju záverečnú prácu na hudobnej akadémii v Haagu, ale vtedy si spolupracoval s folklórnymi speváčkami. Čo s Tunebackom narobí opera?

Vtedy bol ľudový materiál voľne improvizovaný z pamäti a tak trochu s ostychom. Operný repertoár bude štíhlejší, šitý na mieru a spievaný sebavedomým duom. Tú “spätnú väzbu” si ako tak predstaviť viem, čo ale s Tunebackom narobí fyzický priestor synagógy, s ktorým som doposiaľ zaobchádzal “nemiestne”, vôbec.

Program otváracieho víkendu Pracovnej výstavy

$
0
0

 

Už najbližší piatok 9. a sobotu 10. júna otvoríme Pracovnú výstavu. Príďte si s nami na jej úvod oddýchnuť. Tu je detailný program.

 

Piatok 9. júna 2017

18:00 – Vernisáž Pracovnej výstavy

19:00 – BolkaTuneback v2
Performance.

Jedným z dôležitých spojencov populárnej hudby je technológia Autotune, pomocou ktorej možno korigovať nedokonalý spev, prípadne nosný hlas opulentne ornamentovať. Séria performancií Tuneback (pre dva hlasy, laptop a pedále) po nej siaha, aby skúmala mieru vzájomnej “falošnosti” dvoch odlišných vrstiev spevu akéhokoľvek žánru, potenciál korekcie jednej alebo druhej vrstvy v reálnom čase, ako aj dolaďovaciu spätnú väzbu, ktorej autor konceptu hovorí tuneback. Od prvej štúdie ubehol takmer rok a maďarské ľudové piesne tentokrát nahradí operný materiál v podaní profesionálnych operných spevákov Evy Šuškovej a Petra Mazalana.

 

Sobota 10. júna 2017

15:00 – Martin Zaiček Telo v architektúre. Komentovaná prehliadka Žiliny a jej telu naklonených, aj telo-disciplínujúcich zákutí v sprievode architekta a profesionálneho rekreanta.

Mesto je prostredím, v ktorom žijeme, pracujeme, kráčame ulicami, miestom, kde sa zabávame, komunikujeme, oddychujeme a milujeme. ,,Myslím, teda som”, revolučné heslo osvietenstva a racionalizmu, otvorilo obdobie novoveku, a modernizmus je v určitom zmysle jeho vyvrcholením. Avšak preferencia ducha a jeho racionálneho uvažovania spustila aj neželaný efekt odlúčenia tela od prostredia, ktoré obýva. Na ceste od vízií modernizmu späť cez stredoveké mesto až k jeho súčasným palácom a verejným priestranstvám. Všade tam je prítomné telo v architektúre, alebo nie je?

17:00 – Peter Szalay, Martin Piaček. Aký naratív? Behrens a Nová synagóga. Diskusia o prístupoch k histórii v postfaktuálnej dobe.

História Novej synagógy je previazaná s osobnosťou svetoznámeho architekta Petra Behrensa, a to nie len ako hlavného „hrdinu“ príbehu o vzniku diela. Jeho výsadné postavenie v rámci dejín modernej architektúry neustále ovplyvňuje aj uvažovanie o synagóge a narábanie s ňou – od jej prvých povojnových konverzií, až po súčasnosť, keď sa pri obnove reštaurátori opäť vrátili na „Behrensovu vrstvu“.  Heroizovanie veľkého architekta a jeho stopy, ktorú zanechal v periférii strednej Európy sa stáva priestorom mytologizácii, ale aj subverzívnych spochybnení súvisiacich s kontroverznými zvratmi v Behrensovej kariére. Ako sa postaviť k historickým naratívom o význame „veľkého muža“ v inštitúcii založenej na princípoch kolektívnosti a participácie? A ako vôbec formuje kultúrnu identitu Novej synagógy či všeobecne Slovenska architekt, ktorý na Slovensku možno ani nebol?

20:00 – The Society for Nontrivial Pursuits. Séria multimediálnych performance z Berlína.

Svetlo, zvuk, jednotky a nuly reagujúce na priestor a históriu Novej synagógy. Komplexné systémy, či už chaotické okruhy, spätná väzba, sociálne systémy a/alebo počítačové programy sú fascinujúci predment výskumu. The Society for Nontrivial Pursuits z nemeckého UdK skúma takéto systémy ako priestor pre experimentálne performance. Dizajnujú, navrhujú a programujú svoje vlastné performatívne svety založené na senzoroch, analógovej elektronike, softvéri a používajú ich v extrémne odlišných projektoch a kontextoch.

22:00 – Kabal (Evocative Objects/Junction). DJ set a party.

Kabal je hudobný producent a promotér momentálne sídliaci v Bratislave. Mimo sériu tanečných večierkov Junction je aktívny v združení Batyskaf a organizuje akcie od hip hopu až po metal. Jeho DJ sety su pestrou zmesou detroit techna, old school hip hopu, elektra, acidu a italo diska, prudko tanečných a eklektických kombinácií.

Projekt podporili Goethe-Institut Bratislava a Veľvyslanectvo USA na Slovensku.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

SK Dejiny s Michalom Havranom

$
0
0

 

Verejné natáčanie novej diskusnej relácie RTVS SK Dejiny s Michalom Havranom hostíme v Novej synagóge a témou diskusie bude Politická teológia Slovenského štátu a konfesionálne napätie. Diskutovať budú teológ Miroslav Kocúr, spisovateľ Peter Juščák, historik Jakub Štofánik a teológ Ondrej Prostredník.

nedeľa 11. júna 2017, 19.00

Ako a prečo sa stal katolicizmus oficiálnou politickou doktrínou Tisovho režimu, aký bol vzťah cirkvi k jeho pôsobeniu, ako sa na Tisov štát pozeral Vatikán a kto z cirkvi ho odmietal. Tisov režim bol v konflikte aj so slovenskými evanjelikmi a teologicky, za hranicou herézy sa vymedzoval aj voči židovstvu. Ako sa žilo v Slovenskom štáte nekatolíkom a neveriacim? Ako vyzeral politický život, média a umenie za Slovenského štátu? Čo bolo zakázané a čo ľudácky režim vyzdvihoval?

Vstup je voľný, ale svoje miesto si vopred registrujte na
https://skdejiny.eventbrite.com/

Marsel Onisko (UA): Hneď prídem. Eugen

$
0
0

 

Vizuálny projekt ukrajinského umelca Marsela Oniska z Užhordu prináša imaginatívny príbeh pána Eugena. Obrazy zo života Eugena môžeme vnímať ako road-movie, kreslený film či komix. Eugen je pozorovateľ, človek, ktorého nie je vidno. Surreálne až absurdné situácie v nás vyvolávajú úsmev. Nikto by ním nechcel byť, kúsok Eugena je však v každom.

Vernisáž výstavy a koncert kapely Charmsove deti.
Streda 14. júna 2017, 18.00 v bývalých kanceláriách Tatrafilmu v prístavbe Novej synagógy.
Výstava bude otvorená počas festivalu Fest Anča 29. júna – 2. júla 2017 alebo počas otváracích hodín Synagógy.

Marsel Onisko bol umeleckých šéfom zaniknutého časopisu Panic Button spoločne s filmárom La Aramisovou zo Žiliny a tiež členom žilinsko-užhorodského združenia Fly United. Vyštudoval filológiu, v umení je samouk. Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny robí návrhy na plagáty kultúrneho centra Stanica. Je nepísaným členom Zakarpatskej skupiny výtvarníkov Poptrans. Výstava bola premiérovaná na Ukrajine v roku 2016 v galérii ArtSvit Gallery v Dnipre a v roku 2017 uvedená v Garry Bouman Gallery v Ľvove.

V Žiline je inštalácia špeciálne určená pre festival Fest Anča. Eugena stretnete v priestoroch konania festivalu v bare Novej synagógy a občas aj na reklamných plochách v uliciach mesta. Kurátorom je nekurátor Robo Blaško: „Toto je môj a Marselov neintelektuálny DIY príspevok, nehodiaci sa do príliš sofistikovaného diskurzu vysokého umenia. Ideme priamočiaro, je to romantický punk, ktorý zohrieva naše srdcia. Výstavu venujeme pamiatke na La Aramisovu.

Kto je Eugen? „Eugen je človek-modul, kolektívny obraz. Občas ma mrazilo, keď som tieto obrazy tvoril. Premýšľam niekedy ako on? Pokúšame sa ukryť nášho vnútorného Eugena hlbšie – a to je dobre. No nie vždy sa to dá, pretože sme spolu vyrástli na jednom dvore. Chcem u diváka vyvolať pousmiatie, nie je to zlá satira. Myslím si, že radikálne metódy môžu len vyvolať agresiu, zatiaľ čo zmena v človeku by mala byť postupná,“ Marsel Onisko.

Fest Anča 2017

$
0
0

Koncom júna oslávi v Žiline svoje desiate narodeniny Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Ako jediný na Slovensku prináša každý rok krátke a celovečerné animované filmy pre dospelého diváka, ako aj pre deti. Opäť budete mať možnosť v Žiline stretnúť filmárov, hudobníkov či umelcov, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta. A opäť to bude aj u nás v Novej synagóge a okrem toho na Stanici Žilina-Záriečie a v Bábkovom divadle Žilina.

medzinárodný festival animácie
štvrtok – nedeľa, 29. 6. – 2. 7. 2017

Tento rok budeme oslavovať vo veľkom. Príde totiž kráľ animovaného hororu, držiteľ prestížneho ocenenia BAFTA, Robert Morgan. Na letnej narodeninovej párty nebude chýbať aj britský režisér Paul Bush, ktorý nám ukáže, že animovaný film môže mať aj silu dokumentu. Od majstra bábkovej animácie Barryho Purvesa sa na workshope naučíte, ako sa robí stop-motion animácia.

Tých, čo majú radi počítačové hry, poteší, že sa priestoroch Novej synagógy okrem slávnostných ceremoniálov a výstav bude aj tento rok konať sprievodné podujatie festivalu Fest Anča Game Days.

10. výročie Fest Anča oslávime spolu s hviezdami nezávislého neba, kam patria vývojári Amanita Design s aktuálnou ešte nevydanou strelenou hrou Chuchel, ale aj tvorcovia absolútneho hitu Monument Valley, ktorý príde predstaviť výtvarný riaditeľ štúdia Ustwo Games. Chuťovkou bude projekt Light in Chorus dvojice anglických študentov, využívajúcich iba časticové efekty ako stavebný kameň pre ich debut.

A to nie je všetko! Nebudú chýbať aj kreatívne workshopy, prednášky, projekcie so živou hudbou, premietanie rodinných filmov na námestí Andreja Hlinku, koncerty, párty či obľúbené Anmation Karaoke Battle.

Nakoľko ide o viacdňový festival aj v open-air prostredí, návštevníci môžu využiť stanové mestečko a telocvičňu, ktoré sa nachádza hneď vedľa Stanice.

www.festanca.sk
Udalosť na Facebooku: Fest Anča 2017

Celofestivalová vstupenka: 20,00 €
Študentská vstupenka: 15,00 € (* po preukázaní platného preukazu ISIC, ITIC, EURO 26 alebo platnej študentskej preukážky).
Predpredaj: http://festanca.sk/2017/vstupenky-10-fest-ancu/


Vrba Wetzler Memorial 2017 s klavírnym koncertom Kamila Mihalova

$
0
0

Slávnostné ukončenie pešieho pochodu z Osvienčimu do Žiliny po stopách hrdinov s koncertom klaviristu Kamila Mihalova. V jeho podaní odznejú diela F. Chopina, P. Ben-Haima, A. Skrjabina a S. Prokofieva.

privítanie účastníkov pochodu a koncert
8. 7. 2017, 18.00

Vrba-Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. Stotridsať kilometrov pešo po stopách Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu do Žiliny, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditáciou, ukončených v Žiline slávnostnom záverom v Novej synagóge.

Ide už o štvrtý ročník memoriálu venovanému Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou. Ich útek z Auschwitz-Birkenau a Správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam.

Vstup voľný.

www.vrbawetzler.eu

Piráti a pionieri

$
0
0

 

Medzinárodný festival animácie Fest Anča, Game Days a Slovenské centrum dizajnu prinášajú prvú výstavu zo zbierky slovenských videohier.

výstava, prístavba bývalých kancelárií Tatrafilmu
30. júna – 1. júla 2017 v rámci Fest Anča 2017

Pamätáte si ešte počítače, ktoré sa pripájali k televízoru? Všetky programy sme do nich prepisovali riadok po riadku manuálne z časopisov alebo sme ich nahrávali pomocou magnetofónových kaziet. Celým bytom sa ozývali podivné zvuky. Našťastie neskôr prišli diskety. Počas Fest Anča Game Days sa vrátime v čase. Počas prvej výstavy zo zbierky slovenských hier Piráti a pionieri si budete môcť zahrať hry, na aké sa už zabudlo.

„Na výstave Piráti a pionieri uvidíte hry, ktoré predstavujú viaceré tendencie herného vývoja na Slovensku v období rokov 1987 až 1993,“ prezradil kurátor výstavy Maroš Brojo. „Na pôvodných počítačoch Didaktik od spoločnosti Didaktik Skalica si budete môcť vyskúšať diela významných tvorcov, ktorých softvér kvalitatívne a obsahovo prevyšoval náš vtedajší priemer. Napríklad hru Šachotin. Odohráva vo Vietname, kde hrdinský major Šachotin musí zlikvidovať dobre známeho amerického hrdinu Ramba. Zaujímavé je, že ju vytvorili vtedy ešte stredoškolskí študenti Stanislav Hrda, Juraj a Michal Hlaváčovci, Martin Sústrik a Palo Čejka. Uťahovali si v nej zo socialistického režimu a zároveň reflektovali stav spoločnosti, ktorá bola ešte stále kontrolovaná vtedajšou ideológiou, no rovnako na ňu už výrazne vplývala aj západná kultúra.“

Ďalšou zaujímavou hrou je Dokonalá vražda Ľudovíta Vitteka, zakladateľa prvej distribučnej spoločnosti hier na Slovensku s menom Ultrasoft. Ako vysvetľuje Maroš Brojo: „Výnimočnosť Vittekovej textovej adventúry nespočíva iba v jeho neskoršej podnikateľskej činnosti, ale i v tom,že sa jedná o dosť kontroverzný a prepracovaný simulátor plánovania úspešnej vraždy, kde sa hráč neprevteľuje do konkrétnej fiktívnej postavy, ale môže hrať pod svojim menom sám za seba.“

V hre Kliatba noci budete blúdiť zámkom, vyhýbať sa kostlivcom alebo černokňažníkom a zbierať predmety určené na prípravu elixíru na prebudenie spiacej princeznej. Svojím grafickým spracovaním predstavovala hra Radoslava Marušu jeden z najkvalitnejších domácich titulov v dobe svojho vydania.

Mnohí tvorcovia sa inšpirovali dobre známymi hrami nie len v zahraničí, ale prakticky v každej krajine. Napríklad Arkarum Rudolfa Priečinského alebo Komando II, ktorá vznikla ako nelicencované a neoficiálne pokračovanie dobre známej a obľúbenej zahraničnej hry Komando.

Kurátor: Maroš Brojo
Organizátori: Slovenské múzeum dizajnu, Slovenské centrum dizajnu, Medzinárodný festival animácie Fest Anča
Grafický dizajn: Michaela Čulíková

Viac o výstave v tlačovej správe: http://www.scd.sk/?muzeum-dizajnu-aktualne&sprava=pirati-a-pionieri

Viac o programe festivalu Fest Anča: www.festanca.sk

Fest Anča Game Days 2017

$
0
0

Na medzinárodnom festivale animácie Fest Anča sa predstavia v rámci programu Game Days aj hviezdy nezávislej hernej scény. Zvučné mená, vychádzajúce talenty, ale aj svetoznáme kreatívne dielne sa prídu podeliť o svoje skúsenosti s tvorbou digitálnych hier, ktoré si v priestoroch Novej synagógy budete môcť aj sami vyskúšať.

konferencia, hlavná sála Synagógy
30. 6. – 1. 7. 2017

Game Days privítajú Davida Fernandeza Huertu, výtvarného riaditeľa ustwo games, kreatívneho štúdia, zodpovedného za celosvetový fenomén Monument Valley. Viac ako 25 miliónov ľudí prepadlo čaru nemožnej geometrie vrátane britskej akadémie BAFTA, ktorá jej udelila cenu za najlepšiu hru.

Dlhoročný fanúšik festivalu Jaromír Plachý z Amanita Design vás pošle do kolien so sériou humorných skečov z chystanej malej-veľkej hry Chuchel. Verná nezamenitľnému odkazu predošlej tvorby, nevyužíva na komunikáciu žiaden text a prekvapí vás hĺbkou schovanou v drobných detailoch s extrémne živým a pestrým vizuálom doplneným fantastickou hudbou od telesa DVA.

Osobne budeš môcť stretnúť aj Dana Da Rochu, tvorcu úspešnej logickej hry Q.U.B.E., Marka Backlera, ktorý na svojom naratívnom dobrodružstve Lost Words spolupracuje s autorkou Rhianna Pratchett, či dvojicu umelcov Matthewa Warshawa a Eliotta Johnsona, ktorí vo vizuálne strhujúcom debute A Light in Chorus využívajú ako stavebný kameň iba časticové efekty.

Nemeckú nezávislú scénu bude reprezentovať Marek Plichta zo Spaces of Play. Priprav sa na to, že ťa nechá blúdiť vo fantastickom svete Future Unfolding. Rebekka Niederlander ťa zas prevedie depresívno-prekrásnym dnom oceána vo FAR: Lone Sails. Ťažko skúšané priateľstvo je motívom oceneného projektu My Memory of Us z Poľska a o tom, že viesť vojnu môžete aj na šesťstennej kocke, ťa presvedčí študent architektúry Miro Straka s globálnym hitom Euclidean Lands.

Návštevníci Game Days si navyše budú môcť pozrieť v retrospektíve ťažký osud hry Pillars of Eternity vo filme The Road to Eternity a v časozbernom dokumente A New Game Aleša Brunclíka zakúsia tvrdý chlebíček tvorby hier v domácich podmienkach. O tom, že to ide, keď sa chce, bude rozprávať Lucia Šicková, ktorá sa venuje programu Skill Drill pripravujúceho mladých tvorcov na dráhu herného vývojára.

O hrách sa nebude iba hovoriť, ale mnohé z nich si budeš môcť nerušene vyskúšať na počítačoch v hernej zóne. Program Game Days obohatí rýchlo tvorba hier Game Jam, prezentácia mladých talentov v Pitching Session, polnočné hranie a výstava hier z 80. rokov organizovaná v spolupráci so Slovenským múzeom dizajnu.

Celý program Fest Anča Game Days nájdete na http://festanca.sk/2017/section/game-days/

Fest Anča Game Days sú organizované v spolupráci s neziskovou organizáciou združujúcou tvorcov digitálnych hier na Slovensku SGDA (Slovak Game Developers Association) a najčítanejším slovenským portálom venujúcim sa hrám Sector.sk. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Umelecká inštitúcia ako miesto vynaliezania budúcnosti.

$
0
0

 

Plný text prednášky filozofa Lukáša Likavčana, ktorá sa uskutočnila 19. júna 2017 v rámci Pracovnej výstavy.

„Kéž jsem se neoctl já mezi muži pátého věku, kéž jsem umřel dřív nebo přišel na svět až potom!“ Hésiodos, Práce a dni, 174-75.

„Skutečná krize tkví v tom, že staré umírá a nové se ještě nemůže zrodit; v tomto mezičase se objevuje široká škála morbidních symptomů.“ Antonio Gramsci

 

1. Ľahko sa nám dnes môže zdať, že svet sa akosi vyparil, alebo prinajmenšom zmizol ako jednotné miesto, ako horizont našich aktivít a priestor našich životných úsilí. Všimnime si napríklad debát o toxickom pojme post-pravdy – „zlí populisti“ (a podľa niektorých tiež porovnateľne zlí francúzski post-moderní filozofovia a filozofky) vraj zrelativizovali strastiplne budované hodnoty liberalizmu a uvrhli nás na pokraj novej doby temna. Presne v tomto zjednodušujúcom postoji spočíva ona toxicita terminológie post-pravdy – poskytuje nám vznešenú predstavu, že tu pravda už bola, ale stratili sme ju, degenerovala, alebo ju nebodaj nejakí cudzí, zlí ľudia pokazili či ukradli. Taký po pravde mytologický naratív sa v mnohom podobá Hesiodovmu rozprávaniu o piatich pokoleniach (či vekoch): zlatom, striebornom, bronzovom, hérojskom a železnom. Hesiodos a jeho súčasníci a súčasníčky žili pravdaže v dobe železnej, charakteristickej úpadkom mravov, spoločenskou dezorientáciou, rozpadom vzťahov a permanentným vystavením jednotlivcov nadmernému stresu. Nechcem však tvrdiť, že dnes žijeme v podobnej spoločnosti úpadku, pretože moja filozofia sa snaží byť prísne nihilistická, v čom spočíva tiež jej morálny a politický apel. Inými slovami – nechcem tvrdiť, že „dobre už bolo“. Svet ako jednotný horizont kolektívneho života totiž nikdy nie je daný – vždy ho musíme namáhavo konštruovať a rituálne obnovovať. Tvrdiť, že dnes skutočne žijeme v hroznom svete, ma oprávňuje len to, že sa na neho dívam z perspektívy, ktorá nepočíta so samozrejmosťou hodnoty sveta – a má preto veľký strach z toho, aké hodnoty sú veciam vo svete prisudzované dnes.

2. Neexistuje lepší príklad problematizácie zavedených spôsobov myslenia a kolektívneho žitia, než situácia antropocénu, v ktorej sa nachádzame. Permanentný stav ekologickej pohotovosti – ktorý vyviera zo zdá sa už nezvratnej klimatickej zmeny – v sebe ukrýva procedúru hlboko nahlodávajúcu predstavu, že žijeme v stabilnom prostredí a že máme istotu či už takej alebo onakej budúcnosti.

Svet ako Lebenswelt – ako žitý svet – sa dal do pohybu a utiekol nám z dohľadu. Zatiaľ čo ešte nedávno sme si mysleli, že máme pevnú pôdu pod nohami, zrazu sme sa ocitli v nekonečnej sústave do seba sa prepadajúcich tekutých pieskov. Každá plošina, na ktorú dopadneme, sa zrazu otočí zhora nadol a pošle nás na agonickú cestu útrobami kozmického prázdna bez vrchu a dna.

3. V tejto prednáške by som sa rád držal dvoch podstatných motívov, na ktoré som práve v tomto úvode narazil. Tým prvým je pojem mytológie, akéhosi kozmického pozadia, na ktorom sa odohráva filozofický aj kultúrny život danej epochy. Tým druhým je predstava akéhosi medzného obdobia, prázdnej medzery na pomedzí dvoch epoch. Z času na čas sa totiž jednotlivcom alebo celým spoločnostiam môže prihodiť, že sa ocitnú akosi „na kraji myslenia“ – teda že vyčerpajú možnosti svojho slovníka alebo narazia na nepostihnuteľné teleso: nejaký vznešený alebo traumatický hyperobjekt, pod ktorého váhou ich snahy o porozumenie začínajú kolabovať. Takáto doba pripomína hodinu vlkov, kedy – povedané slovami Antonia Gramsciho – „staré umiera a nové sa ešte nemôže zrodiť.“ Napríklad rakúsky literát a teoretik Hermann Broch už na začiatku 20. storočia lamentoval nad rozpadom hodnôt moderny a očakával príchod akéhosi „nulového bodu“, od ktorého by snáď bolo možné vybudovať nové zásady spolunažívania v budúcich (a snáď i lepších) spoločnostiach. Iní myslitelia a mysliteľky zase práve moment takejto krízy vítajú ako príležitosť k radikálnej zmene. Citujúc veľkého kormidelníka Maa: „Všetko pod nebesami sa zdá byť uvrhnuté do úplného chaosu. Situácia je znamenitá.“ No a súčasný filozof a sociológ vedy Bruno Latour zase prichádza s nápadom reštartovať modernu a skonštruovať nový, širší a poctivejší politický projekt pre 21. storočie.

4. Lenže nie je snaha reštartovať modernu odsúdená na neúspech? Nedopadneme ako onen slávny anjel histórie? Narážam tu na obraz Paula Klee Angelus Novus (1920), ktorý bol nejaký čas súčasťou osobnej zbierky filozofa frankfurtskej školy Waltera Benjamina. Ten vo svojej poslednej slávnej eseji – Dejinne-filozofických tézach (1969) – popisuje výjav na tomto obraze nasledujúcimi slovami: „Obraz ‚Angelus Novus‘ zachytáva pohľad anjela niekoľko sekúnd pred tým, než odvráti zrak od bodu jeho sústredeného rozjímania. Jeho oči sú široko roztiahnuté, jeho ústa sú otvorené dokorán, jeho krídla sú rozpäté. Presne takto by sme si mohli predstaviť anjela histórie. Jeho tvár je otočená smerom k minulosti. Tam, kde my vnímame sériu jednotlivých udalostí, on vidí jedinú celistvú katastrofu, ktorá hrnie anjelovi k nohám haldy trosiek. Anjel by rád zostal stáť, vzbudil mŕtvych, a zacelil, čo bolo zlomené. No z Raja vanie víchrica; zachytila anjelské krídla s takou silou, že sa už nedajú zatvoriť. Víchrica ženie anjela histórie nenávratne v ústrety budúcnosti, zatiaľ čo hora trosiek pred jeho očami rastie do nebeských výšin. Túto víchricu môžeme nazývať pokrok.“

Benjamin tieto slová písal v kontexte šokujúceho vzostupu nacizmu v predvojnovom Nemecku. Kebyže sa nám anjel histórie zjaví dnes, pod jeho nohami by mu pristálo ešte viac trosiek a iných pozostatkov moderných katastrof. Videl by silu nukleárnych detonácií, toxické rieky Číny a Juhovýchodnej Ázie, detskú prácu v afrických doloch na zlato, kobalt či meď, miznúce ostrovy a pralesy, radikálne ničivé búrky a ohnivé suchá spôsobené antropogénnou klimatickou zmenou – a celú radu ďalších tragických scenérií, ktoré oná „víchrica menom pokrok“ rozosiala po čase i priestore posledných dekád v záujme nekonečnej akumulácie kapitálu a vyhliadok ďalšieho rastu.

5. Chcem dnes teda hovoriť tiež o moderne – o projekte, ktorého vrcholom sa nakoniec stalo vybudovanie socio-ekonomického aparátu globálneho kapitalizmu, i keď tomu tak na začiatku vôbec nemuselo byť. Moderna – hnaná „pokrokovými“ silami osvietenstva – v sebe niesla zárodky viacero socio-ekonomických systémov, a teda zárodky viacero paralelných histórií a budúcností. Marxizmus a socializmus sú v tomto ohľade rovnako legitímnymi deťmi moderny, i keď na to dnes s obľubou zabúdame. Všetky moderné prúdy myslenia, rovnako ako aj koncepcie individuálneho aj kolektívneho žitia v moderne, totiž zdieľajú práve už spomínanú osvietenskú perspektívu. No osvietenský projekt sa dnes zmieta na smrteľnej posteli. Niektorí tvrdia, že nám len chýbajú dobré pojmy, a že vedecký pokrok našu dobu doženie a vyčerpávajúco vysvetlí. Lenže povaha dnešného sveta je problematizovaná v ešte hlbšej, bytostnejšej rovine. Sme svedkami smrti pozostatkov jednej obrovskej mytologickej sústavy: teda systému pred-teoretických intuícií, ktoré po stáročia koordinovali náš každodenný prístup k externej realite. Pod touto mytológiou mám v prvom rade na mysli to, čo Bruno Latour nazýva Ústavou moderny – rozlíšenie medzi „My“ a „Oni“, teda onen veľký rozštep sveta na gigantické regióny Prírody a Kultúry, ktoré voči sebe stoja v príkrom rozpore.

6. Spýtajme sa však spolu s Latourom: boli sme vôbec niekedy naozaj moderní? Ako Latour ukazuje v dnes už svojom klasickom diele s rovnomenným názvom: nie, nikdy sme neboli moderní. Moderná ústava vytvára systém kategórií, ktorý je síce vysoko sofistikovaný a teoreticky podložený, ale ktorý nie je nikdy a nikde plne prakticky realizovaný. Namiesto očisťovania melanží a asambláží ľudí a ne-ľudí – a ich následnému triedeniu do úhľadných škatuliek Kultúry (v prípade ľudí) a Prírody (v prípade ne-ľudí) – sledujeme podľa Latoura v moderne divoké bujnenie hybridov, ktoré je paradoxne kľúčom k úspechu tohto intelektuálne-kultúrneho trendu, ktorý sa ako červená niť rozvíja časopriestorom od renesančných miest západnej Európy až po súčasnosť akcidentálnej planetárnej megaštruktúry.

Monštrá, chiméry, mutanti a zombies; beštie a takzvaní divosi; kanibali a biotechnológie; nezrejmé mimikry prírodného v sociálnom a sociálneho v prírodnom. Podľa Latoura sa stačí podívať na hlavnú stránku ľubovoľných novín: na jednej ploche vedľa seba stoja vírusy, futbalisti a futbalistky, nové technológie, finančné špekulácie, dopravné zápchy a baletné súbory. Na prvý pohľad sa kapitalistická moderna javí ako perfektne čistý, abstraktný priestor; no v skutočnosti je celá táto asambláž špinavá, krikľavá a navždy provizórna: jej útroby zčernali fosílnymi palivami, jej telo je obliate horúcim potom neplatenej domácej ženskej práce a zmáčané vo farmakologických koktejloch hormónov, anti-depresív a anti-biotík. Ako by povedala moja obľúbená etnografka Anna Tsing: kapitalizmus spočíva na bohatých sieťach ne-kapitalistickej povahy.

7. V tejto perspektíve nasledujem prácu Deleuza a Guattariho, ktorí priniesli do analýzy kapitalizmu pojem schizofrénie. Vo svojom diele Tisíc plošín (1987) mimo iné tvrdia: „Žiaden univerzálny kapitalizmus či kapitalizmus o sebe neexistuje; kapitalizmus vždy stojí na križovatke viacero potenciálnych formácií, je teda svojou povahou vždy neokapitalizmom. Neustále znovuvynalieza svoju východnú aj západnú tvár, a obe tak vzájomne pretvára – a to vždy k horšiemu“ (Deleuze and Guattari 1987: 20). Tak, ako kapitalizmus deteritorializoval staré feudálne štruktúry, tak sa reteritorializoval v nových formátoch štrukturálneho násilia a priestorovej fixácie. Príroda sa už v moderne nejaví ako príbytok satanského zla (ako tomu bolo vo feudalizme), ale proste a jednoducho ako pasívna látka, ktorú možno donekonečna pretvárať a ohýbať.

Tým sa dostávame k figúre techniky ako exo-somatickej protézy, ako doslovného predĺženia a vylepšenia kapacít ľudského tela, pomocou ktorého pretvárame svet na náš obraz. I napriek tomu, že technológie v modernej ústave pochádzajú čo do svojho materiálu z prírody, až človek im dokáže vdýchnuť život, v ktorom sa svojmu pôvodu akoby odcudzujú – a stavajú sa proti prírode, z ktorej povstali. Taká filozofia techniky je pravdaže naivná (a ešte k tomu tiež nešťastne heideggerovská) – jej podstatou je presne to isté osvietenské gesto, ktoré oddeľuje prírodu od kultúry a ktoré konštruuje Ústavu moderny: gesto oddeľujúce od seba to, čo je dané, od toho, čo je odvodené.

8. Tento fundamentalistický fetiš moderny svojho času poctivo dekonštruoval americký filozof Wilfrid Sellars, ktorý ho pomenoval ako mýtus daného. Každá danosť je onen bájny pevný bod, o ktorom sníval Archimedes, že by pomocou neho dokázal – disponujúc vhodnou pákou – pohnúť celým vesmírom. V myslení ale žiadne takéto pevné body podľa Sellarsa neexistujú, pretože svet nedisponuje žiadnou stabilnou kategoriálnou štruktúrou, žiadnym nemenným systémom navigačných súradníc. Učiť sa orientácii v tomto chaotickom teréne sa musíme úplne sami. A práve pojmy, koncepty a hodnoty (či už etické alebo politické) sú nástrojmi, ktoré pri svojich pokusoch o navigáciu vo všeobecnom teréne nášho sveta používame. A mám za to, že jednou z najvyspelejších navigačných techník, ktorú máme k dispozícii, je metóda vedenia rozumu, ktorú nazývame filozofia.

9. Na úplne prvej prednáške z dejín antickej filozofie som sa kedysi dávno dozvedel, že filozofia vznikla svojim vyčlenením z mýtu. Prísna metóda výkonu racionálnych procedúr bola v starovekom Grécku údajne poprvé striktne oddelená od dovtedy neprehľadnej olympskej telenovely. Mytológia však s vynálezom filozofie nezanikla. Naopak, naďalej prežívala ako paralelný spodný prúd filozofického myslenia, do ktorého sa mnohí vtedajší myslitelia a mysliteľky z času na čas veselo ponárali, aby sa vystavili intenzívnej kanonáde zážitkov a prežitkov božského rozprávania, ktoré malo silu naštartovať mašinériu poctivých filozofických pochodov. Vzťah filozofie a mytológie je teda vzťah dvoch vzájomne sa podmieňujúcich spôsobov uchopovania sveta.

10. Akú funkciu teda mýtus zohráva? Mýtické príbehy v ľudských spoločnostiach požívajú zvláštneho postavenia, pretože nám poskytujú výklad prehistórie sveta. Často hovoria o nejakých pradávnych prvopočiatkoch, kedy sa ontologická štruktúra reality ešte len varila v čerstvej, hustej pra-polievke pod-diferencovaných elementárnych jednotiek existencie. Ako som už spomínal, mýty nám predostierajú kozmické pozadie, na ktorom je možné začať rozlišovať jednotlivé koncepty a kategórie. To, že môžeme odlišovať Nebesia od Zeme, Zlo od Dobra, Prírodu od Kultúry alebo Ľudské od Animálneho, zabezpečuje práve tichá prítomnosť mytologického naratívu, ktorý sám o sebe leží mimo logický rámec týchto kategoriálnych štruktúr.

O mýtoch sa teda dá hovoriť v slovníku Felixa Guattariho ako o istých chaosmózach: teda ako o príbehoch popisujúcich postup kryštalizácie proto-racionality. Mytológie nám preto často pripadajú obscénne arbitrárne – bohovia požierajú svoje deti, divoko sa pária krížom krážom naprieč celý panteón, berú na seba ľubovoľné podoby, vyžívajú sa v krkolomných činnostiach bez začiatku a konca, a poľahky cestujú celými nekonečnami nekoniečien. Táto sofistikovaná chaotičnosť mýtov nám v skutočnosti poskytuje podložie – akési abstraktné teritórium – na ktorom možno budovať stabilné racionálne pochody a procedúry. Preto sú mýty v konečnom dôsledku príbehmi o počiatkoch kozmologického poriadku, ktorý obývame. Popisujú kontúry horizontov našej životnej skúsenosti jednotného univerza existencie.

11. Odrazme sa teraz od jednoduchej materialistickej intuície: Myslenie – teda vykonávania nejakej racionálnej procedúry – sa deje svetu, vo svete, a pomocou sveta. Pojmy môžeme chápať ako prostriedky alebo nástroje pre zachytávanie sveta za účelom myslenia. Asi najlepšie si ich môžeme predstaviť ako nejaké chápadlá, ktoré chápajú (uchopujú) svet. Podľa Wilfrida Sellarsa sú pojmy nástroje v pravom zmysle slova – doslova „verkcajch“ (z nemeckého werkzeugh“) – pomocou ktorého si kuchtíme viac či menej adekvátny model sveta. Tento model vzniká v jazykových hrách v rámci danej jazykovej komunity, alebo v rámci nejakej inej komunity, ktorá disponuje iným aparátom verejnej prezentácie významu, než je ľudský jazyk. Prísne vzato sú preto pojmy len ďalšie, iné objekty – nie nejaké špeciálne, ale proste iba ďalšie objekty v registru vecí.

Myslenie sa tak stáva materiálnou operáciou na tkanive reality. Inými slovami, myslenie sa deje vtedy, keď jeden blok hmoty pre-mýšľa – alebo doslova prepočítava či prehodnocuje – iný blok hmoty. Ide o operáciu prekrytia či prevrstvenia, v ktorej dve telesá vstupujú do asymetrického vzťahu, kedy sa jeden objekt stáva dočasným modelom druhého objektu. Ako vraví teoretik médií Friedrich Kittler: „Kremíkový čip je seba-prepočítavajúca sa príroda.“

Digitálne technológie sú tak len čerstvé prírastky do siahodlhého zoznamu aparátov pre zachytávanie sveta v relatívnej nehybnosti. Aparáty slúžia presne k účelu spomalenia šialene rýchleho prúdu heterogénnych multiplicít, ktorými je realita vypolstrovaná; sú to nástroje krájania chaosu do relatívne usporiadaných kúskov. Takto systematizované kusy chaosu môžeme nazývať koncepty. Tie môžu mať rôzne vyjadrenie – či už v podobe verbálnych či neverbálnych, lingvistických či nelingvistických štruktúr. Môžu sa zrkadliť v umeleckej inštalácii rovnako dobre ako vo filozofickom texte.

12. Čo ale máme robiť, keď nám dochádzajú slová a naše stabilné inferenčné procedúry zlyhávajú? Ako sa zachovať, keď sa filozofia dostáva do slepej uličky a medzi našim popisom sveta na strane jednej a realitou na strane druhej sa roztvára nepreklenuteľná priepasť? Odpoveďou je, že musíme celú sústavu našich konceptuálnych aparátov rekalibrovať; musíme nimi poriadne pretriasť, premiešať ich. Ba čo viac, musíme si priznať, že máme k dispozícii neredukovateľnú mnohosť spôsobov a princípov, ako pojmy tvoriť a skladať do seba. Tým sa dostávam k najdôležitejšiemu zdeleniu, s ktorým som k vám prišiel.

Chcem vás upozorniť na urgentnú potrebu špekulovať a experimentovať, kritizovať koncepty a zároveň sa s nimi veselo hrať. Pretože ponorením sa do poľa týchto praktík sa stávame potápačmi odhaľujúcimi celé zatopené mestá a neznáme kontinenty nových spôsobov myslenia, teda nových druhov racionality. Tieto zabudnuté teritóriá – a mnohé z nich zabudnuté iba v tom zmysle, že ešte neboli objavené – sú interiérmi, do ktorých sa rozum zúfalo potrebuje presťahovať. Nachádzame v nich neznáme archívy plné nových kozmologických predstáv, neočakávaných spôsobov skladania svetov a skĺbenia univerz. Rekalibrovať intuície a vdýchnuť rozumu zase jeho detskú sviežosť teda znamená skonštruovať nové kozmické pozadie, a vynaliezať budúcnosti, ktoré ležia mimo kategoriálnych štruktúr dnešnej obstarožnej, modernistickej racionality.

13. K tejto neľahkej úlohe možno pristúpiť z niekoľko strán. Bruno Latour a mnoho ďalších autorov a autoriek sa o to pokúša práve skrze dekonštrukciu duality prírody a kultúry. Ja by som rád teraz ich prístup spojil s otázkou, ktorú vo forme kantovskej antinómie predkladá hongkonský filozof Yuk Hui vo svojej práci o probléme technológie v čínskom myslení. Ten po vzore francúzskeho antropológa André Leroi-Gourhana rozlišuje medzi technickým tendenciami, ktoré sú nutné a univerzálne platné, a technickými faktami, ktoré sú nahodilé a kultúrne-špecifické, a svoju otázku formuluje nasledovne: „(1) Technika je antropologicky univerzálnou: spočíva v rozšírení somatických funkcií a v externalizácii pamäte, pričom rozdiely medzi technikami prítomnými v rôznych kultúrach sa dajú vysvetliť na základe špecifického spôsobu, ktorým dané faktické okolnosti v tej alebo onej kultúre ovplyvňujú univerzálnu technologickú tendenciu; (2) Technika nie je antropologicky univerzálnou: v každej kultúre je pojatie techniky podmienené špecifickým kozmologickým rámcom, a iba v niektorých kozmológiách technika existuje ako nezávislá kategória – a technika je v takomto prípade teda vždy zároveň kozmotechnikou“ (Hui 2016: 19).

14. Kritika duality prírody a kultúry tak, ako o nej hovorí napríklad Latour, nahlodáva prvú z týchto dvoch vzájomne sa vylučujúcich téz a nakláňa misky váh na stranu druhého z týchto (proti-)tvrdení. Pokiaľ neexistuje pasívna príroda pretváraná aktívnym ľudským spoločenstvom, neexistuje ani technológia ako púha sada nástrojov dostupných k slobodnému užívaniu ľudskými tvormi. Práve naopak, z technológie sa môže ľahko stať relatívne autonómne pôsobiaca jednotka, ktorá nie je nutne závislá na tom, ako s ňou človek manipuluje – naopak, často manipuluje ona s ním. A to platí aj o veciach, ktoré v Ústave moderny spadajú pod kategóriu prírody. Ocitáme sa tak v reverzibilnej sieti preplnenej vzťahmi medzi ľuďmi a ne-ľuďmi, pričom ľudia sa stávajú podkategóriou ne-ľudí: všetky veci sa stávajú potenciálne ontologicky rovnoprávnymi občanmi a občiankami takejto ne-modernej obce vecí.

15. V takejto planetárnej sieti sú hierarchie vratké a nejasné – niekedy možno človek naozaj surfuje po vlnách histórie, no častejšie história surfuje po oceáne ľudských tiel. Človek už nie je mierou všetkých vecí, ale veci si podrobne premeriavajú človeka a starostlivo si ho pretvárajú na svoj obraz. Ocitáme sa tak v bizarnej dialektickej ekonómii racionalít a xenoracionalít. Technika už nie je nutne ľudskou protézou; naopak, človek sa často stáva príveskom technologickej megaštruktúry. Predstava o ľudstve ako pokolení protetických bohov a prométeovských tvorkýň je tak konečne rozbitá.

Miesto protetického pojatia technológií sa otvára pole pre strategickú aktivitu, ktorú nazývam habilitácia. Tá nespočíva v zdokonaľovaní individuálnych kapacít jednotlivcov – naopak, zameriava sa na tvorbu rozhraní, ktoré dokážu hladko facilitovať medzidruhové vzťahy a zabezpečovať, aby sa segmenty reality o seba zbytočne netreli a neopotrebovávali sa. Je to teda reverzná či radikalizovaná prostetika – vybavuje simultánne všetkých aktérov v spoločnej sieti nástrojmi vzájomného prekladu a vyjednávania o povahe ich zdieľaného sveta. Vracia tak do hry predstavu jednotných horizontov sveta, avšak s jednou dôležitou novinkou – tieto horizonty v habilitačných procedúrach pulzujú a prekrývajú sa.

16. Zoberte si napríklad dielo Tomáša Libertinyho, vystavené v jednej z vedľajších miestností na poschodí. To vyjadruje presne onú starú, prostetickú kozmotechniku, plnú zvláštnej koloniálnej pachuti. Tak, ako sa Gayatri Chakravorty Spivak pýta, či môže príslušník podrobeného etnika naozaj hovoriť, keď má pole svojich vyjadrovacích schopností prísne vymedzené koloniálnym jazykom a jeho kategoriálnymi, resp. kultúrnymi rámcami, môžeme sa tiež pýtať, či včely skutočne robia „včeliu“ prácu, keď pretvárajú artefakt, ktorého nie len priestorová, ale taktiež – a v prvom rade časová štruktúra (teda sekvencia krokov vedúca k vyformovaniu ľubovoľne dynamického diela) – je určená umelcom samotným. Človek totiž v skutočnosti nechová včely – včely omnoho častejšie chovajú ľudí.

Ako upozorňuje napríklad fínsky teoretik médií Jussi Parikka, technológie masívne využívané dnešnou spoločnosťou zrkadlia mnoho ne-ľudských modov existencie. Jeden príklad za všetky je Cloud, ktorý sa omnoho viac podobá včelím úľom a pavúčím sieťam, než „ľudským“ brlohom. A až keď prijmeme túto na prvý pohľad absurdnú optiku, staneme sa poučenými prostredníkmi medzidruhového vyjednávania o povahe zdieľaného teritória, ktorým je v tomto prípade budova, v ktorej sa práve nachádzame. Tým sa napokon dostávam k poslednému podstatnému bodu dnešnej prednášky: k úvahe o vzťahu myslenia a teritória.

17. Stojíme spoločne na pôde umeleckej inštitúcie. Vedomí si všetkých filozofických princípov, ktoré sme v predchádzajúcich úvahách zozbierali z rôznych kútov histórie myslenia sa môžeme konečne pýtať, prečo vôbec potrebujeme, aby v malom meste, akým je Žilina, existovala špičková umelecká inštitúcia a fungujúca kultúrna scéna. A moja domnienka je taká, že práve umelecké inštitúcie majú byť bezpečným priestorom pre špekuláciu a experiment, teda pre skúmanie kozmológií a mytológií, ktoré sa môžu stať podložím pre tvorbu nových horizontov našej kolektívnej imaginácie.

Opieram sa pritom o chápanie umenia ako veľkorysého preskúmavania exteriérov myslenia – onoho kozmického prázdna a transfinitného poľa možností, ktoré leží za horizontmi súčasnosti. Tvoriť totiž znamená ponárať sa do vôd hlbokej a štrukturálnej kontingencie, z ktorých lovíme nečakané formácie a konfigurácie entít, rovnako ako aj spôsobov, ako do seba veci môžu zapadať, ako sa dajú spojiť, zlomiť, či rozpojiť; prevrátiť a obrátiť naruby. Sú to miesta, kde sa plodia zárodky nových kategoriálnych rámcov a mytologických rozprávaní. Ako by totiž povedala Donna Haraway: záleží na tom, aké koncepty konceptualizujú koncepty, aké systémy systematizujú systémy.

18. Na príbehoch, ktoré si rozprávame – a hlavne ešte len budeme rozprávať –, sakramentsky záleží. Možno to budú príbehy o vyhynutí a konci sveta, ale nie v zmysle globálnej kataklizmy, lež v zmysle rozpadu horizontov a v zmysle následnej, namáhavej konštrukcie nových, nestabilných a nezrejmých regiónov medzidruhového mieru v epoche post-antropocénu. Ich princípom je vrstvenie nánosov histórií a xeno-histórií do husto prepleteného konglomerátu príbehov, v ktorých nevystupujú žiadne hlavné a vedľajšie postavy. Sú to príbehy o budovaní vzťahov a o kolektívnych činoch v distribuovaných sieťach; sú to príbehy o genealógii kozmu ako celku; sú to záblesky budúcnosti, ktorá prichádza po moderne, ale sama je ne-modernou. V neposlednom rade z tejto budúcnosti prichádzajú tiež nové túžby, návyky a rituály.

19. Gravitačným centrom tejto budúcnosti je vedomie, že každý zväzok, ktorý medzi sebou uzavrieme, spočíva v dobrovoľnom vzdaní sa sociálnej, ekonomickej a ekologickej predácie, ktorou dnešní svet bohužiaľ stále prekypuje. Stále totiž platí výrok Frederica Jamesona (ktorý spopularizoval nedávno zosnulý kultúrny teoretik Mark Fisher), že je jednoduchšie predstaviť si koniec sveta, než koniec kapitalizmu.

20. Či už totiž bude po kapitalizme nasledovať socialistická akcelerácia alebo neofeudálna secesia, rozkladajúci sa korpus starých poriadkov nás bude strašiť ešte kľudne i niekoľko ďalších storočí. Zotrvačnosť súčasnej klimatickej zmeny smerom do ďalekej budúcnosti nám v tom môže slúžiť ako dobrý príklad. Aby nemŕtve telo kapitalizmu nezaclonilo naše politické horizonty a nerozdrvilo svojou váhou samotnú možnosť planetárnej obce vecí (vrátane ľudí), potrebujeme naliehavo vynaliezť inú formu prevádzky politiky, ktorá bude skôr pripomínať kolektívny projekt angažovaného geodesignu v pravom slova zmysle.

Inými slovami: potrebujeme menej prihlúpej geotechnológie a viac citlivej geopoetiky. Taký projekt si ale vyžaduje planetárnu perspektívu; teda to, čo sci-fi autor Kim Stanley Robinson nazýva planetárnou komparatistikou. Ako totiž upozorňuje filozof a teoretik designu Benjamin Bratton, porovnávať dve planéty nemusí nutne znamenať lietať napríklad na Mars – možno ide skôr o to, aby sme si predstavili rozdiel medzi Zemou, ktorú žijeme, a Zemou, ktorú chceme. Našou úlohou je teda dokončiť gesto politickej ekológie a učiniť zo Zeme centrálny politický problém 21. storočia.

 

 

Katarina Burin: Osobné a historické

$
0
0

Prednáška jednej z autorov Pracovnej výstavy Katariny Burin o spôsoboch vizualizovania a dokumentovania osobných príbehov a o architektúre ako svedkovi a svedectve skúsenosti.

prednáška
štvrtok 20. 7. 2017, 17.00

Katarina Burin je vizuálna umelkyňa a lektorka na Harvarde. Narodila sa v Bratislave a vo veku šesť rokov sa spolu s rodinou presťahovala do Toronta. Jej práca je formálne veľmi rôznorodá (kresby, modely, koláže, inštalácie), no dlhodobo sa zaoberá históriou architektúry, obzvlášť modernizmu, pozíciou žien v architektúre a možnosťami a limitmi historickej dokumentácie. Za prácu o fiktívnej brnenskej modernistickej architekte P. A. Molnár získala v roku 2013 James and Audrey Foster Prize.

Viac sa o nej a jej práci dočítate v článku Jany Németh v Denníku N – Dobré spomienky môžu vzniknúť aj v zlých budovách – kde hovorí: „Roky som sa vo svojich dielach vyhýbala tomu, aby som hovorila o sebe a o svojej skúsenosti, ale ono to asi človeka aj tak dobehne.“ A ešte pred vernisážou Pracovnej výstavy s ňou urobila rozhovor aj Ivana Rumanová, ktorý si môžete prečítať na našom webe – Pohrávať sa s neurčitosťou, pochybnosťami a zmätkom.

Vstup je voľný.

Pracovná výstava je otvorená do 22. júla 2017, otváracie hodiny sú od stredy do soboty od 12.00 do 19.00. Ak ste zďaleka, pozrieť si ju môžete aj online na Flickr.com/NovaSynagoga. Nájdete tam aj práce Katariny Burin.

Viewing all 486 articles
Browse latest View live